Lijepa vijest s Cresa; šest mladih bjeloglavih supova, nakon dugog oporavka, danas su prvi put poletjeli

Plavnik, Kvarnerić, Kruna, Nevera, Jadran i Pavlomir pronađeni su kao bebe, kad nisu uspjeli poletjeti iz gnijezda

Nakon što su deset mjeseci proveli u Oporavilištu za bjelovaglave supove na Cresu, šest jednogodišnjih bjeloglavih supova pušteno je na slobodu, na svoj prvi let. Plavnik, Kvarnerić, Kruna, Nevera, Jadran i Pavlomir, koji su prošle godine pronađeni kao ozlijeđeni ptići, danas su prvi put poletjeli kvarnerskim nebom. Ravnateljica Javne ustanove Priroda Sonja Šišić, u sklopu koje djeluje Centar za posjetitelje s oporavilištem za bjeloglave supove Beli, kaže kako svake godine, otprilike u ovo doba no prvenstveno kad se oporave, puštaju sedam do osam ptica na slobodu.

Ipak, taj događaj je za Šišić, kaže, uvijek poseban. “Uzlijetanje supova u divljinu veličanstven je prizor. Riječ je o supovima koji su ozlijeđeni kada su prošlo ljeto pokušali napustiti gnijezda. Većina ih je spašena podno kvarnerskih litica. U Oporavilištu se su se, uz mnogo naše brige, pripremali za novi pokušaj”, objašnjava.

Prije poletanja Oporavilište za bjeloglave supove (Beli, Cres)

Puno ih umire u prvoj godini

Kaže kako novog pokušaja letenja ne bi bilo da ih lokalno stanovništvo Cresa nije pronašlo i ispasilo. Ljudi ih uglavnom pronalaze kad padnu sa stijena u more ili zapnu na kamenu. Takvi se slučajevi najčešće bilježe u srpnju ili kolovozu, kad je lijepo vrijeme, pojašnjava nam ravnateljica Šošić.

 

Mjerenje prije puštanja Oporavilište za bjeloglave supove (Beli, Cres)

Kaže da je zbog tih prvih teških pokušaja dosta visok mortalitet među supovima u prvoj godini života. “Kada stignu u Oporavilište, najvažnije je da imaju mir i dovoljno hrane, za neke treba i pokoja veterinarska intervencija. No, mi ih pratimo dok se ne razviju i posve ne oporave. Tek tada ih puštamo”, kaže Šošić.

Postavljanje GPS odašiljača na ptice Oporavilište za bjeloglave supove (Beli, Cres)

Pratit će ih preko GPS-a

U njihovom pravilnom razvoju i oporavku pomažu i Zoološki vrt grada Zagreba, zagrebačka udruga Biom i Udruga Tramuntana iz Belog. Ravnatelj zagrebačkog Zoološkog vrta Damir Skok kaže kako s tom vrstom treba vrlo nježno. “Iako su zakonom zaštićeni, pred bjeloglave supove čovjek danas stavlja mnoštvo izazova. Nadamo se kako će ih ove fascinantne ptice čiji je raspon krila širi od dva i pol metra i koje mogu preći fascinantne udaljenosti, uspješno svladati.”

Supovi su sada spremni za let Oporavilište za bjeloglave supove (Beli, Cres)

Dakle, šest malih supova uspješno je preživjelo krizni period, a njihov letački put Udruga će dalje redovito pratiti, budući da su svi prije puštanja označeni i GPS odašiljačima.

Bjeloglavi sup polijeće Oporavilište za bjeloglave supove (Beli, Cres)
Prvi let nakon 10 mjeseci oporavka Oporavilište za bjeloglave supove (Beli, Cres)
Puštanje supova u prirodu Oporavilište za bjeloglave supove (Beli, Cres)