Merck kaže da je studija pokazala da su razvili prvu učinkovitu tabletu protiv koronavirusa

Prvi rezultati su obećavajući

Taking the pills. Doctor holds in hands blister capsule. Vector illustration isometric design. Take painkillers tablets. Medical treatment concept. Healthcare. Medical drugs.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Proizvođač lijekova Merck najavio je danas da će zatražiti odobrenje za prvu antivirusnu tabletu protiv covida nakon što je u kliničkom ispitivanju dokazano da je molnupiravir, prepolovio rizik hospitalizacije ili smrti kada se visokorizičnim osobama daje u ranoj fazi infekcije, doznaje The New York Times.

Tretman ovim lijekom mogao bi biti prvi u valu antivirusnih tableta, za koje stručnjaci kažu da bi mogle ponuditi snažan novi alat u nastojanjima da se ukroti pandemija, jer bi mogle doprijeti do više ljudi od tretmana antitijelima. “Mislimo da će ovaj lijek spasiti tisuće života širom svijeta, osobito tamo gdje ima manje pristupa skupoj terapiji monoklonalnim antitijelima”, kazao je dr. Robert Shafer, specijalist za zarazne bolesti i stručnjak za antivirusnu terapiju Sveučilišta Stanford.

U studiji je sudjelova 775 volontera

Rezultati studije o dvije druge antivirusne tablete očekuju se u sljedećih nekoliko mjeseci. Merckov lijek dizajniran je tako da spriječi umnožavanje koronavirusa: treba uzimati četiri kapsule dva puta dnevno tijekom pet dana. Merck kaže da je neovisni odbor stručnjaka koji nadzire podatke studije preporučio da se ispitivanje prekine ranije jer se korist lijeka za pa pacijente pokazala uvjerljivom.

U studiji je sudjelovalo 775 volontera u Sjedinjenim Državama i u inozemstvu. Rizik hospitalizacije i smrti pao je za 50 posto, bez ikakvih nuspojava, u usporedbi s onima koji su primali placebo, kaže se u Merckovom priopćenju za javnost. Sedam posto dobrovoljaca bilo je hospitalizirano, a nitko od njih nije umro, u usporedbi s 14 posto hospitalizacije i smrti kod pacijenata koji su primali placebo.

Učinkovitost je niža od učinkovitosti liječenja monoklonalnim antitijelima

Učinkovitost Merckove tablete niža je od učinkovitosti liječenja monoklonalnim antitijelima koje oponašaju antitijela koja imunološki sustav prirodno stvara kada se bori protiv virusa. Monoklonalni lijekovi su vrlo traženi i iznimno skupi, daju se intravenozno, nespretni su za primjenu u bolnicama. Oni smanjuju hospitalizacije i smrt za 70 do 85 posto kod visokorizičnih pacijenta.

“Antivirusne tablete mogle bi imati veći učinak zbog šireg dosega do većeg broja ljudi. To će objektivno spasiti više života. Možda brojevi nisu isti kao kod monoklonalnih antitijela ali su i dalje ogromni”, smatra Angela Rasmussen, virologinja na Sveučilištu Saskatchewan. Cijena terapije je oko 700 dolara, što je trećina cijene monoklonalnom terapijom.

Ako bude odobren u Americi to bi bio drugi antivirusni tretman za covid. Prvi, remdesivir, mora se davati infuzijom i izgubio je naklonost među stručnjacima jer su studije pokazale da je korist od njega skromna, kaže NYT.