Mogu li psi živjeti osjetno duže nego sada? Grupa znanstvenika pokušava to otkriti

Znanstvenici pokušavaju dekodirati biomarkere i odrediti koji čimbenici imaju ulogu u starenju

Psi su često naši najbolji prijatelji i željeli bi da žive što dulje. Na žalost njihov život je kratak, ali sada je grupa znanstvenika krenula s projektom koji će pokušati otkriti kako da psi žive dulje, a možda će tako doznati nešto i o ljudskome starenju, piše Mic.

The Dog Ageing Process, DAP, pokrenut je 2018.godine da bi se ispitalo kako starenje utječe na pse. Ovog tjedna objavili su izvješće u znanstvenom časopisu Nature u kojem su iznijeli planove za sljedeće desetljeće, što je značajno jer je to prva dugoročna studija o psima, takvog opsega. Ovi znanstvenici registrirali su već 32.000 pasa svih pasmina, a planiraju upisati još tisuće kako bi sekvencionirali genome i pokušali otkriti koje varijable utječu da psi dulje žive.

Upravo sada, DAP još uvijek regrutira pse iz cijelog SAD-a za sudjelovanje u studiji. Kad je pas registriran, što znanstvenici šaljivo nazivaju “pridruživanjem čoporu” vlasnici pasa rade mjerenja i uzimaju briseve za genetski materijal tijekom trajanja studije, piše EurekAlert. Znanstvenici pokušavaju dekodirati biomarkere starenja pasa i odrediti koji čimbenici načina života imaju ulogu u starenju.

Genetski i okolišni faktori koji čine razliku

Nadaju se da će tako pomoći psima da žive sretno i zdravo ali planiraju i upotrijebiti dobivene podatke kako bi više saznali o starenju ljudi. “S obzirom na to da psi dijele ljudsko okruženje i imaju sofisticiran zdravstveni sustav ali žive kraće od ljudi, nude nam jedinstvenu priliku za identifikaciju genetskih, okolišnih i životnih čimbenika povezanih sa zdravim životnim vijekom”objašnjava Daniel Promislow, profesor biologije na Sveučilištu u Washingtonu i znanstvenik u Nacionalnom institutu za starenje koji financira projekt.

Drugim riječima, budući da psi dijele naš stil života, možemo iz njihovih života puno naučiti o našim životima. A kako oni ne žive tako dugo kao mi, možemo proučiti njihov čitavi životni vijek. Znanstvenici se nadaju da će im to pomoći da shvate koji genetski i okolišni faktori čine najveće razlike u njihovom zdravlju i dugovječnosti, pa možda tako i u našem. Podaci DAP-a bit će otvorenog koda, dostupni veterinarima i znanstvenicima diljem svijeta.

Znanstvenici su posebno zainteresirani za razumijevanje koji čimbenici omogućavaju nekim psima da žive dulje od 20 godina. Ove pse nazivaju “superstogodišnjaci” jer žive iznimno dugo. “Smatram ovaj projekt uzbudljivim jer mislim da će poboljšati zdravlje pasa, a u konačnici i ljudsko zdravlje”rekao je za EurekAlert Joshua Akey, profesor integrativne genomike na Princetonu i član tima DAP-a.