Možda nam bake ipak nisu bile u pravu; izgleda da je svejedno peremo li ruke u toploj ili hladnoj vodi

Rezultati nove studije provedene na američkom Rutgersu

FOTO: gea79on/Flickr

Od rane dobi uče nas da ruke moramo prati toplom vodom i sapunom. Ali, postoje li ikakvi znanstveni dokazi da voda mora biti topla? Američka agencija za lijekove propisuje da temperatura vode u restoranima, kafićima i drugim objektima koji serviraju hranu bude iznad 40 stupnjeva.

Novo istraživanje, piše Medical News Today, sugerira da i hladna voda pomaže da ruke budu čiste, jednako koliko i topla. Studiju su proveli znanstevnici s Rutgers sveučilišta, New Brunswick u New Jerseyu.

Običan sapun je učinkovit kao i antibakterijski

Istraživanje je analiziralo utjecaj različitih faktora, kao količinu sapuna, temperaturu vode, trajanje sapunjanja i učinkovitost sapuna naznačena na pakiranju. Test na 20 sudionika ponavljan je 20 puta tako da su prali ruke na 16, 26 ili 38 stupnjeva.

I količina sapuna je mijenjana od 0.5 do 2 mililitra. Pokazalo se da korištenje antibakterijskog sapuna nema nimalo bolje rezultate od običnog sapuna. Duljina sapunjanja pouspješila je efikasnost.

Temperatura vode nije imala nikakav značajni utjecaj na smanjenje broja bakterija. Bilo je posve svejedno da li je temperatura vode bila 16 ili 38 stupnjeva. Studija je pokazala da je pranje ruku u trajanju od samo 10 sekundi dovoljno učinkovito da ukloni bakterije.