Na pomolu je liječenje katarakte lijekovima, bez potrebe za operacijom

Ako lijek bude uspješan, neće više biti potrebno odraditi 28 milijuna takvih operacija u svijetu

Allergic conjunctivitis flat design long shadow color icon. Seasonal spring, summer pollen allergy symptom. Bacterial, viral infection. Eye irritation, redness. Vector silhouette illustration
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Novo istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta Anglia Ruskin donosi dobre vijesti za ljude koje muči katarakta ili siva mrena, prenosi Study Finds. Revolucionarno otkriće tretiranja sive mrene lijekovima moglo bi izliječiti ovo stanje bez potrebe za invazivnom operacijom jer je trenutno jedini način liječenja zamjena zamućene leće. Godišnje se u svijetu obavi 28 milijuna takvih operacija.

Kataraktu uzrokuje nakupljanje proteina u leći koji smanjuje prijenos svjetlosti na mrežnicu. Istraživanje, objavljeno u časopisu Investigative Ophthalmology and Visual Science kaže kako se mrena razvija puno ranije i da bi je se moglo spriječiti. Pod vodstvom profesorice Barbare Pierscionek, tim međunarodnih znanstvenika otkriva da je protein akvaporin odgovoran za prolazak vode u leći što remeti optički razvoj i dovodi do formiranja mrene.

Jedan od glavnih uzroka gubitka vida

“Katarakta je jedan od glavnih uzroka gubitka vida i sljepoće u svijetu, a operacija je mnogima nedostupna” kaže Pierscionek u izjavi. “Naša otkrića ukazuju na ulogu proteina akvaporina i njegovu presudnu važnost da leća ispravno funkcionira i da oko jasno vidi.”

“Naše otkriće, zajedno sa našim istraživanjem nanotehnologije, pokazuje da je terapija lijekovima protiv mrene moguća, a to bi moglo potencijalno revolucionirati način liječenja, otvarajući polje za liječenje lijekovima, a ne operativno.” Istraživanje je predstavljeno na godišnjem sastanku američke Udruge za istraživanje vida i oftalmologije.