Problemi s očima bi se već za pet godina mogli, umjesto operacijom, rješavati kapima

Kapi bi mogle zamijeniti operacije katarakte ili sive mrene i znatno su jeftinije

FOTO: Flickr

Liječnici razvijaju nove kapi za oči koje bi mogle zamijeniti operacije katarakte ili sive mrene. Jeftine i jednostavne za primjenu, mogle bi biti u širokoj upotrebi već za pet godina. Pokusi pokazuju da su te kapi razgradile naslage proteina na očnoj leći koje zamagljuju pogled polovici starije populacije.

Trenutno je jedina terapija za kataraktu operacija. Iako je to brza i relativno jednostavna procedura, nije bez komplikacija. Jeftin i efikasan lijek omogućit će da svi pacijenti dobiju potreban tretman i u zemljama koje nemaju uvjete za operacije katarakte. Najvažnije je, budu li kapljice primijenjene dovoljno rano, čini se da će moći zaustaviti razvoj katarakte.

Katarakta se pojavljuje kada se bjelančevne u očnoj leći grupiraju zajedno sprečavajući svjetlo da prodre i zamagljuju leću. Vid postaje mutan, a boje se čine ispranima.

Pokusi na ljudima za godinu, dvije

Testiranja su već napravljena na životinjama
Testiranja su već napravljena na životinjama Flickr

Ako se ne tretira, vid može biti zauvijek izgubljen. Katarakta uzrokuje više sljepoće nego ijedno drugo stanje oka. Američki znanstvenici su pokazali da kemikalija zvana lanosterol koja je inače prisutna u zdravom oku, može razbiti grupirane bjelančevine koje zamagljuju leće. Pokazalo se to u pokusima na psima koji isto tako razvijaju kataraktu kako stare. Časopis Nature reports kaže da da su znanstvenici uspješno skinuli kataraktu i sa očnih leća zečeva.

Smatra se da kad smo mladi, lanosterol koji stvaramo se može nositi sa grupiranjem bjelančevinama koje se i tada javlja. No, kako starimo, broj združenih bjelančevina se povećava, a mi više nemamo dovoljno lanosterola da se sa time borimo. Kao rezultat toga javlja se katarakta.

Sinulo mu dok je liječio djecu

Znanstvenik Kang Zhang, oftalmolog s University of California, San Diego, došao je na ideju kapi za oči nakon što je liječio kataraktu kod dvoje djece. Proučavajući njihove DNK ustanovio je da su nosili mutacije koje su ih spriječavale da stvaraju dovoljno lanosterola. On se nada da će se pokusi na ljudima početi raditi u slijedećih godinu ili dvije.

Ne samo da će se lanosterolom moći tretirati katarakta, obećavajuće je da izgleda da će pomoći i kod drugih bolesti koje karakterizira grupiranje proteina, uključujući Alzheimer. Premda je operacija katarakte efikasna i sigurna, broj starije populacije širom svijeta koji će trebati operaciju, udvostručit će se u slijedećih dvadeset godina.