Volite društvene igre? Donosimo 12 izuzetnih prijedloga za večer kod kuće

Zaboravite na Monopoly i runde koje su znale trajati satima

FOTO: Unsplash

Od davnih vremena prije interneta kada se igralo “Država, selo, grad” pa sve do danas, društvene igre uvijek su bile vrlo popularne među djecom i odraslima. Najbolje društvene igre zbližavaju ljude, jačaju veze i poboljšavaju funkciju mozga. Igranje ovakve vrste igara također je odlično za smanjenje stresa te stvaranje endorfina, hormona sreće, a tu je i neizostavan smijeh, iako kod nekih društvenih igara može doći i do blage ljutnje.

U ovom članku, istražit ćemo neke od najboljih društvenih igara koje su osvojile srca igrača širom sveta. Bez obzira jeste li strastveni zaljubljenik u igre ili tek tražite savršen način za provesti slobodno vreme sa svojim najbližima, vodimo vas u svijet društvenih igara.

11 najboljih društvenih igara za odrasle i djecu

Tržište društvenih igara u 2017. godini iznosilo je 7.2 milijarde dolara, a u 2023. se očekuje da će tržište društvenih igara vrijediti čak 12 milijardi dolara, javlja TechJury. Zanimljivo, najprodavanija društvena igra svih vremena u Americi je dobri stari šah. No, postoje i druge, modernije društvene igre, a mi donosimo popis 11 najboljih.

1. Pandemic

Pandemic je društvena igra koja pomalo podsjeća na nedavnu pandemiju koronavirusa. Igra se na ploči za igru koja prikazuje nekoliko glavnih naseljenih centara na Zemlji. Svaki igrač može koristiti do četiri radnje za putovanje između gradova, liječenje zaraženog stanovništva, otkrivanje lijeka ili izgradnju istraživačke stanice.

Igrači moraju planirati svoju strategiju kako bi se povezali sa snagama svojih stručnjaka i kako bi pobijedili zarazne bolesti. Ako se bolest proširi ili vrijeme istekne, gube svi igrači, a ako se pronađe lijek za četiri različite bolesti, pobjeda je blizu. Pandemic je dobio nagradu za igru godine Australskog udruženja igara za 2010. godinu.

2. Azul

Azul je dobio ime po azuleijos, geometrijskim pločicama jarkih boja kojima se krase prekrasne zgrade diljem Sjeverne Afrike i Portugala. U Azulu igrači (maksimalno četiri igrača) uzimaju pločice raznih boja sa proizvodnih ploča te smiju uzeti samo pločice u istoj boji, a preostale stavljaju na sredinu stola. Pločice se zatim stavljaju na jedan od 5 redaka igrače ploče.

U drugom dijelu igre pločice iz završenih redaka pomiču se na redove zida i to na mjesta iste boje kao i pločice. Ako igrač uspije složiti čitav red na zidu u različitim bojama, igra završava i broje se bodovi, a pobjeđuje onaj koji ih ima najviše.

3. Cards Against Humanity

Ova društvena igra je samo za odrasle, dakle djecu treba držati podalje od ovog čudnovatog špila karata. Cards Against Humanity je puna crnog i politički nekorektnog humora, a igra se samo kartama. Pitanja su na crnim kartama, dok su odgovori na bijelim kartama. U svakom krugu jedan igrač baca crnu kartu s pitanjem, dok svi ostali odgovaraju bijelom kartom s odgovorima koja bi mogla potencijalno donijeti najsmješnije rezultate, jer to je jedino što se boduje u ovoj jako zabavnoj i urnebesnoj igri.

4. Dixit

Dixit je asocijativna igra koja se također igra kartama. Ova društvena igra svidjet će se svima koji vole Pictionary, a igra se na principu asocijacija. Igrač odabire kartu i stvara asocijaciju sa slikom koja na karti, a ostali igrači daju karte koje najbolje opisuju dati pojam. Pobjednik je onaj koji na stazi dospije najdalje.

5. Cluedo

Cluedo je klasična društvena igra koja podsjeća na misterije Agathe Christie. Ovu igru može igrati do 6 igrača koji se utrkuju jedan protiv drugoga u nakani rasvjetljavanja ubojstva koje se dogodilo na ladanjskom imanju. Jedan od igrača je potajno ubojica, dok su ostali igrači detektivi koji moraju upotrijebiti svoje vještine dedukcije kako bi otkrili ubojicu, mjesto ubojstva, te čime je ubojstvo počinjeno. Kladimo se na bodež u knjižnici.

6. Quoridor

Quoridor je vrlo popularna strateška društvena igra koja je namijenjena svima od 8 godina naviše. Vrlo je jednostavno naučiti igrati Quoridor – naime, potrebno je samo proći kroz labirinte koje gradi vaš protivnik i doći do druge strane labirinta kako bi se došlo do pobjede. Iako zvuči jednostavno, ova društvena igra vrlo je zanimljiva, zabavna, poučna i uči nas strpljenju, ali i vježba naše strateške mogućnosti.

7. Pictionary

Teško da će ijedan popis najboljih društvenih igara proći bez Pictionaryja, igre pogađanja riječi uz pomoć slika koje se crtaju na papiru. Za Pictionary je potrebno najmanje 3 igrača, a ne treba imati nikakve slikarske sposobnost jer tajna popularnosti Pictionaryja leži upravo u lošim crtežima i salvama smijeha koje isti često izazivaju kod suigrača.

8. Don’t Get Got

Jedna od novijih društvenih igara zove se Don’t Get Got, a budući da je jako smiješna i nonšalantna, može se igrati gdje god i kad god. Svaki igrač dobiva karte s izazovima koje mora izvršiti. Naprimjer, na karti može pisati da se mora natjerati jednog od drugih igrača da promijeni majicu. Ako se igrača koji izvršava izazov uhvati u djelu, misija je propala. Za Don’t Get Got najbitnije je ostati smiren i nonšalantan.

9. Alias

Alias je jedna od najpopularnijih društvenih igara koja postoji u više verzija te je tako mogu igrati i djeca i odrasli. Član svakog tima dobiva pojam koji objašnjava drugim članovima tima, ali bez govorenja korijena riječi. Dakle, Alias se može zvati i “reci to drugim riječima.” Tim koji dođe do kraja ploče odnosi pobjedu.

10. Scotland Yard

Ravensburgerov Scotland Yard još je jedna popularna društvena igra koja stavlja igrače u ulogu detektiva. Igrači-detektivi pokušavaju locirati igrača koji bježi (Mister X) po Londonu i za sobom ostavlja mrvice od tragova. Svaka runda traje oko 45 minuta, a za uspješnost igranja Scotland Yarda potrebne su vještine promatranja, taktiziranja i malo sreće. Po ploči se kreće raznim prometalima kao što su taksi, autobus i podzemna željeznica.

11. Trivial Pursuit

Trivial Pursuit je možda i najbolja društvena igra koja se bazira na znanju, a u njoj će zasigurno uživati ljubitelji kvizova poput Potjera i Tko Želi Biti Milijunaš. Ovu igru može igrati do 6 igrača, a na ploči se zaustavlja na poljima raznih boja. Svaka boja predstavlja određeno područje iz kojega se odgovara na pitanja, a pitanja se nalaze na karticama. Nakon što se skupi svih 6 trokutića za razna područja znanja, pobjeda je nadomak ruke.

12. Catan

Catan predstavlja jednu od najomiljenijih i najutjecajnijih naslova u svijetu društvenih igara. Kreirao ju je Kreirana od njemački dizajnera Klaus Teuber, a sama igra kombinira strategiju, trgovinu i sreću na izvanredan način. Igrači se nalaze na tajanstvenom otoku Catan, gdje se trude osnivati naselja, gaditi puteve i trgovati resursima kako bi postigli što veći napredak.

Catan se kao društvena igra ističe po svojoj jednostavnosti i pristupačnosti, a to je čini čini savršenim izborom za igrače svih razina iskustva. Ova igra je ne samo postavila standarde za budući razvoj društvenih igara, već je i stvorila duboku i angažirajuću zajednicu koja je neprestano oduševljena ovim klasikom.