Tražite ideju za vikend izlet? Ovih 9 jezera u Hrvatskoj idealno je za bijeg iz grada

Na svijetu postoji više od 304 milijuna jezera, a mi donosimo popis najljepših u Hrvatskoj

FOTO: Pexels

Od popularnih Plitvičkih jezera do manje poznatih dragulja koji su omiljeni zbog svoje mirne i lokalne atmosfere, odabrali smo najljepša jezera u Hrvatskoj za vikend izlet. Bilo da tražite aktivan odmor ili samo lokaciju za uživanje u bajkovitoj ljepoti koja oduzima dah, svakako stavite ova jezera na svoju bucket listu.

Najljepša jezera u Hrvatskoj

Na svijetu postoji više od 304 milijuna jezera dok se u Hrvatskoj nalazi ukupno 161 jezero. Prirodna jezera u Hrvatskoj, iako relativno rijetka i većinom povezana s krškim fenomenima, jako su impresivna zbog svog biljnog i životinjskog svijeta. Istražili smo koja su najljepša jezera u Hrvatskoj i sastavili popis za vikend izlet i bijeg iz užurbane svakodnevnice. Svako od ovih jezera nudi oazu mira i priliku za aktivni odmor u prirodi ili samo uživanje u bajkovitoj ljepoti.

Vransko jezero

Vransko jezero je najveće prirodno jezero u Hrvatskoj smješteno u blizini Biograda na Moru. Unatoč izduženom obliku i veličini od 57 kilometara kvadratnih, jezero je dosta plitko, a njegova prosječna dubina iznosi od 2 do 5 metara. Obala je prekrivena trskom, a samo jezero ima i status ornitološkog rezervata i parka prirode jer obiluje pticama od kojih su najpoznatije vranac i čaplja danguba. Otvorena voda također je odlična za liske i patke, pogotovo za vrijeme selidbi i zimovanja. Vransko jezero posjetiteljima nudi mogućnost iznajmljivanja kajaka ili bicikla. Postoji i mogućnost pješačenja po dugoj drvenoj stazi, a iznad jezera nalazi se vidikovac Kamenjak s kojeg se prostire prekrasan pogled na jezero, ali i na nebo iznad jezera za vrijeme prirodnog fenomena zvanog Suze Svetog Lovre.

Vransko jezero na otoku Cresu

Slatkovodno jezero Vrana na Cresu je prozirno i iznimno čisto budući da u blizini jezera nema naselja i sličnih onečišćivača. Ovo jezero također nema ni vodotoke koji se ulijevaju u njega i nanose mulj. Površina jezera iznosi 5,8 kilometara kvadratnih, dubina doseže 75 metara, a njegova čista voda opskrbljuje vodom dosta cresko-lošinjskog prostora. Na Vranskom jezeru nije dozvoljeno kupanje jer služi kao najveći prirodni spremnik slatke vode. Budući da pristup jezeru nije moguć, potrebno je otići uz cestu prema Lošinju te skrenuti do vidikovca s kojeg se može vidjeti ovo predivno jezero.

Plitvička jezera

Plitvička jezera dobro su poznata i domaćima i turistima, a sastoje se od čak 16 jezera na 200 hektara koja su povezana potocima i mnoštvom slapova. Ova jezera, koja su upisana na UNESCO-ov popis svjetske prirodne baštine, poznata su po svojoj iznimno čistoj plavoj vodi koja je rezultat različitih vrsta algi koje se tamo mogu naći. Jezera okružuje šumoviti park površine od čak 300 kilometara kvadratnih. Za sve one koji su željni zabave, tu je adrenalinski park Plitvice i mogućnost vožnje čamcima, te bicikliranja.

Plitvička jezera
Unsplash

Crveno jezero

Površine od 3 hektara, Crveno jezero je smješteno u blizini Imotskog, a glasi i za jedno od najvećih ponora na svijetu. Trenutna dubina jezera je oko 250 metara, a krase ga strme padine i jedinstven izgled. Kako se radi o jami dubljoj od 430 metara, privilegiju za kupanje u Crvenom jezeru imaju samo speleolozi i alpinisti jer se do jezera može doći samo s profesionalnom opremom za penjanje. Procjenjuje se da je ova prekrasna krška jama ispunjena vodom stara 2 milijuna godina, a temperatura vode 21 stupanj. Jezero je dobilo ime po crvenim stijenama koje su smještene na rubu jezera, a iako se u njemu teško okupati, može mu se diviti izdaleka. No, odmah pored se nalazi Modro jezero do kojeg je moguće doći šljunčanom stazom i u kojem je kupanje dozvoljeno.

Modro jezero

Otprilike kilometar i pol od Crvenog jezero nalazi se Modro jezero. Ime je dobilo po svojoj jarko plavoj boji, koja služi kao idealna kulisa za dobre fotografije. Ima površinu od 40 hektara, promjer od oko 600 metara te stijene koje idu i do 900 metara. Modro jezero je omiljeno izletište za turiste i lokalace. Dubine je 100 metara, ali svakih nekoliko godina ono kompletno presuši te tada Imoćani na dnu jezera igraju nogometnu utakmicu. Na vrhu jezera je tvrđava Topana, a ukoliko se netko nađe u Imotskom, od centra grada do Modrog jezera bit će potrebno propješačiti samo nekoliko minuta.

Prokljansko ili Prukljansko jezero

Prokljansko jezero je smješteno u blizini Nacionalnog parka Krka, a zaštićeno je od 1968. godine. Po svojoj veličini drugo je najveće jezero u Hrvatskoj, površine od 11 hektara. Diči se raznolikošću flore i faune, a njegovo dno se nalazi ispod razine more, dok je površina iznad razine mora. Baš zato je voda u Prokljanskom jezeru specifična – u donjim dijelovima jezera je slana, a što ste bliže površini, postaje boćata i slađa. Ovo jezero neki mještani nazivaju Prukljansko jezero, a to vole i naglasiti turistima. U okolici jezera može se pješačiti i uživati u prirodi, a postoji i manifestacija Prukljanski gušti, na kojoj se uživa u sportskim igrama i zabavnom sadržaju.

Visovačko jezero

Visovačko jezero smješteno je u Nacionalnom parku Krka, a posebno je po tome što je u sredini jezera smješten otočić Visovac. Površina mu je tek 7,9 kilometara kvadratnih, a na njemu su franjevci 1576. godine izgradili samostan. Od aktivnosti u blizini i na jezeru ističu se najam čamca te kanua, kojima se s lakoćom može istraživati cijelo jezersko područje. Oni koji se zapute na otočić, unutar samostana mogu pogledati zbirku slika, knjižnicu i muzej.

Jezero Mir

Jezero Mir, površine 0,23 kilometra kvadratna, nalazi se na Dugom otoku, a specifično je po tome što je jedno od rijetkih slanih jezera u Europi. Dugo je oko 900 metara i široko oko 300 metara, a najveća izmjerena dubina je 86 metara. Sustavom podzemnih kanala ovo se jezero opskrbljuje slanom vodom, a ljeti temperatura vode zna dosegnuti čak 30 stupnjeva na termometru. Iako je flora i fauna rijetka zbog velikog saliniteta, njegova ljepota te promjena razine vode zbog plime i oseke čine ga jedinstvenim mjestom koje se isplati posjetiti za vikend izlet.

Akumulacija Butoniga

Akumulacijsko jezero Butoniga je umjetno jezero smješteno blizu Motovuna u Istri. Sagrađeno je 1988. godine. Iako je divno uklopljeno u prirodu i krase ga okolni brežuljci, ovo jezero nije namijenjeno za kupanje. Razlog tome je činjenica da Butoniga skuplja pitku vodu kojom se zatim opskrbljuju mnogi istrijani. No, zato je ovo idealno jezero za odmor jer se u blizini nalaze brojne atrakcije, moguća je šetnja netaknutom prirodom i gledanje ptica, te posjet okolnim gradićima poput Huma, Motovuna i Buzeta.