Nanočestice zlata u oralnim lijekovima pomažu u suzbijanju simptoma Parkinsonove bolesti i multiple skleroze

Kod sudionika ispitivanja zabilježeno je znatno poboljšanje motoričkih sposobnosti

FOTO: Pexels/Anna Shvets

Znanstvenici istražuju može li lijek posut nanočesticama zlata koji bi se uzimao oralno liječiti neurodegenerativne bolesti poput multiple skleroze i Parkinsonove bolesti, piše Science Alert.

Eksperimentalni lijek, nazvan CNM-Au8, za sada pokazuje uspjeh u jačanju metabolizma mozga u drugoj fazi kliničkih ispitivanja.

Istraživanja o učinkovitosti i sigurnosti lijeka još traju, ali prvi rezultati daju istraživačima veliku nadu. Lijek sadrži nanočestice zlata koje mogu proći kroz krvno-moždanu barijeru i poboljšati opskrbu neurona energijom, sprječavajući njihovo propadanje.

Sprečavaju nakupljanje slobodnih radikala

Parkinsonovu bolest i multiplu sklerozu karakteriziraju znakovi sporog metabolizma u mozgu. To izgladnjuje neurone od energije koja im treba pa dolazi do nakupljanja štetnih toksina i nestabilnih molekula, odnosno slobodnih radikala u mozgu. Slobodni radikali mogu oštetiti stanice.

Kristali nanočestica zlata različiti su od zlata kojeg poznajemo. Sićušne mrlje boje vina mogu se jeftino sintetizirati i prilagoditi da brzo uđu u stanice ili prijeđu krvno-moždanu barijeru za isporuku lijeka što ih čini idealnima za oralne lijekove.

Uskoro treća faza ispitivanja

Zabilježeno poboljšanje kod ljudi koji su uzimali lijek je dovoljno, ne samo da zaustavi pad neurodegenerativnog propadanja nego i da preokrene smjer. Dok su uzimali lijek, sudionicima u ispitivanju zabilježeno je poboljšanje motorike u svakodnevnom životu.

Kako to lijek postiže je nejasno, ali ispitivanja sugeriraju da prodire kroz krvno-moždanu barijeru i pokreće povećanje proizvodnje energije.

Studije na životinjama pokazuju da CNM-Au8 suzbija i neke znakove multiple skleroze i omogućuje neuronima da učinkovitije šalju poruke. Znanstvenici, čija je studija objavljena u časopisu Journal of Nanobiotechnology, pripremaju se za treću fazu kliničkih ispitivanja.