NASA je nedavno izbacila nove fotografije Marsa, a mi smo iskopali još njihovih nevjerojatnih galerija

Nedano je objavljeno 1,035 novih fotografija Marsa

FOTO: NASA

NASA je prije nekoliko dana u javnost pustila u potpunosti nove fotografije površine Marsa u visokoj rezoluciji. Radi se o fotografijama koje je zabilježila HiRise kamera na NASA-inoj ‘Mars Reconnaissance Orbiter’ letjelici koja od 2006. godine kruži oko Crvenog planeta.

Novih 1,035 fotografija prikazuje dojmljivu površinu Marsa, ali to nije jedina galerija NASA-e. U posljednjih godinu dana američka svemirska agencija objavila je poprilično dojmljive galerija Apollo misija, fotografija površine Plutona, kao i galeriju fotografija s Međunarodne svemirske postaje.

Uz malo istraživanja i pregledavanja stotina fotografija objavljenih na službenim stranicama, izdvojili smo sedam najimpresivnijih galerija slika NASA-e.

1. Fotografije površine Marsa

Nove fotografije Marsa zabilježila je HiRise kamera na NASA-inoj ‘Mars Reconnaissance Orbiter’ letjelici koja od 2006. godine kruži oko Crvenog planeta. Sve fotografije Marsa nalaze se na službenoj stranici HiRisea.

Fotografije površine Marsa

2. Fotografije Apollo misija

NASA je krajem prošle godine na Flickru objavila fotografije visoke rezolucije svemirskih misija od Apolla 7 pa sve do Apolla 17. Kolekcija prikupljenih i organiziranih fotografija objavljena je pod imenom Project Apollo Archive. Kamere koje se nalaze na satelitima i svemirskim letjelicama bilježe prekrasne prizore iz svemira, a NASA fotografije posjeduje već desetljećima te ih je odlučila objaviti kako bi privukla pažnju mnogih ljudi.

NASA-ina arhiva Apollovih misija

3. Fotografije Plutona

Letjelica Novi horizonti tijekom prošle godine je počela sa slanjem fotografija zabilježenih tijekom prolaska sonde kraj Plutona. Fotografije pokazuju dvostruko više površine bivšeg planeta u rezoluciji koja je nekad bila nezamisliva i otkrivaju nova geološka obilježja poput mogućih dina, ledenjake dušika u ravnicama, pa čak i mreže dolina koje je možda načinio tok nekih materijala po površini Plutona.

Nove fotografije Plutona

4. Fotografije Hubble teleskopa

Svemirski teleskop Hubble projekt je nastao suradnjom NASA-e i Europske svemirske agencije, a on se nalazi u Zemljinoj orbiti i snima fotografije svemirskih tijela i pojava. Gradnja teleskopa je započeta 1977. godine, a odlučeno je da se on nazove po Edwinu Hubbleu. Teleskop je završen 1985, a nakon odgode zbog katastrofe koja se dogodila Challengeru 1986. teleskop je lansiran 1990. godine.

Fotografije teleskopa Hubble

5. Fotografije letjelice Orion

Orion je svemirska letjelica koja bi jedan dan trebala slati astronaute na Mars, a njeno pokusno lansiranje dogodilo se 2014. godine u Cape Canaveralu. Radilo se o prvom bespilotnom letu nakon kojeg se letjelica uspješno vratila na zemlju. Prvi let s ljudskom posadom planiran je 2021. godine.

Fotografije letjelice Orion

6. Fotografije s Međunarodne svemirske postaje

Međunarodna svemirska postaja je u posljednjih 17 godina, koliko se nalazi u Zemljinoj orbiti, obletjela Zemlju sto tisuća puta. NASA je čitavo to vrijeme objavljivala mnoštvo fotografija sa svemirske postaje, a i astronauti, poput Tima Peaka i Scotta Kellya, također su na društvenim mrežama dijelili fotografije zabilježene na svemirskoj postaji. Ipak, ona najveća kolekcija fotografija može se vidjeti na službenim stranicama NASA-e.

Fotografije s Međunarodne svemirske postaje

7. Fotografije Zemlje

NASA iz svemira ima mogućnost zabilježiti najdojmljivije fotografije zemlje, te na taj način pratiti promjene na njenoj površini i prikupiti korisne informacije o našem planetu. NASA konstantno radi na razvijanju novih načina promatranja Zemlje, a neke fotografije planeta mogu se vidjeti na njihovim službenim stranicama.

Fotografije Zemlje