FOTO: Aleksandar Selak

'Našem su ocu govorili da je lud što ovdje otvara hotel, a danas je jedan od najboljih na Jadranu'

Kći vlasnika i voditeljica nagrađivanog San Rocco heritage hotela otkrila nam je svoje omiljene susjede i prepoznate proizvođače lokalnih delicija

'Našem su ocu govorili da je lud što ovdje otvara hotel, a danas je jedan od najboljih na Jadranu'

Kći vlasnika i voditeljica nagrađivanog San Rocco heritage hotela otkrila nam je svoje omiljene susjede i prepoznate proizvođače lokalnih delicija

FOTO: Aleksandar Selak

Pronašli smo prekrasne ljude u prekrasnim mjestima. Tijekom vožnje pitoresknim cestama ispričali su nam zašto su ostali vjerni svom kraju. U novom nastavku serijala "Moje mjesto, tvoja destinacija" istražili smo šarmantnu Brtoniglu. Naša je domaćica Luana Fernetich Ladavac, koja je s braćom odlučila nastaviti uspješan obiteljski biznis i stvoriti vrhunsku turističku destinaciju u rodnom gradu

“Kad je moj otac prije dvadesetak godina odlučio otvoriti boutique hotel u unutrašnjosti Istre, mnogi su ga nazivali ludim”, započinje Luana Fernetich Ladavac, koja vodi višestruko nagrađivani boutique hotel San Rocco u srcu Istre.

Jedna hrabra odluka njezinih roditelja, Tullia i Rite Fernetich, definirala je život Luani i njezinoj braći Teu i Roccu.

Pomoću sve svoje ušteđevine i jednog kredita postavili su Brtoniglu na mapu luksuznog turizma. Na temeljima imanja iz 18. stoljeća, danas se nalazi 14 luksuznih soba, renominirani restoran i wellness.

Kuću su obnovili u dvije godine

“Kad zatvorim oči, još se uvijek mogu točno prisjetiti kako je ovo imanje nekad izgledalo. Brat i ja odrasli smo u kući pored i cijelo smo djetinjstvo proveli igrajući se na njemu”, priča nam Luana.

Prva je faza preuređenja trajala tek dvije godine, a manji su zahvati dalje rađeni u hodu. Dispozicija stare kuće ostala je ista, sobe i hotel su se, ističe Luana, prilagođavali njoj, a ne obrnuto.

Zadržane su originalne grede, škrile na podovima, svaka je soba upravo iz tog razloga različita, odnosno nijedna nije standardizirana. “Inspiraciju za stil uređenja pronašli smo u području na kojem živimo, ali i objektima koje smo viđali putujući Toskanom”, govori nam.

Aleksandar Selak

U obiteljskom poslu svatko ima svoju ulogu

S godinama su se roditeljima u poslu trajno priključili ona i braća. Luana je preuzela vodstvo hotela, stariji brat Teo vodi restoran San Rocco i brine se za gastronomsko iskustvo gostiju, a mlađi brat Rocco radi u njihovom prvom restoranu, konobi Primizia by San Rocco. Majka Rita i dalje vodi financije obiteljskog poslovanja, a otac Tullio sasvim se prepustio agronomiji.

Ponosno priča kako im sezona traje cijele godine i kako zapravo nemaju vremena za konkretniji predah. Uz osjećaj doma, topline i zajedništva obitelji koje se ovdje osjeća na svakom koraku, gosti se vraćaju, nastavlja Luana, i zato što im se uvijek trude ponuditi nezaboravna iskustva, zbog čega su i ponosni član udruge Stories, Croatian Unique Hotels, koja je partner platforme Priceless.com.

Luana Fernetich Ladavac s bratom Teom Fernetichem u vrtu hotela San Rocco Aleksandar Selak

Nezaboravna iskustva na svakom koraku

U San Roccu, konkretno, kaže Luana, to iskustvo podrazumijeva kuhanje s njihovim kuharima, upoznavanje teritorija kroz proizvode, degustiranje vina, domaćeg sira i maslinovog ulja. Jedno od jela koje ovdje možete naučiti pripremiti od vrhunskih stručnjaka su i ravioli punjeni ribom u brudetu. Ono je odličan primjer svega što obitelj Fernetich na svojim tanjurima želi predstaviti. Tu je ručno rađena pašta, neizostavna u Istri, kao i riba koja prati njihovu zero waste filozofiju. Od fileta se pune ravioli, dok se ostatak koristi za temeljac koji se dodaje u brudet.

S godinama poslovanja su malo po malo implementirali promjene, a cilj im je potpuno ispoštovati spomenuti zero waste pristup. “Već sad većinu potrebe za povrćem namirujemo iz vlastitog vrta i proizvodimo vrlo malo otpada. Ono što i proizvedemo, koristimo za gnojidbu maslina”, poručuje Teo.

Uz sve to gosti iz njihovog vrta sami beru povrće koje će koristiti za kuhanje. “Gastronomska priča obitelji krenula je s konobom Primizia, udaljenom nekoliko stotina metara od hotela, koja i dalje uspješno radi. No, kako se otvarao San Rocco, htjeli smo realizirati našu viziju fine dining restorana. Željeli smo ponuditi jela s najboljim namirnicama koje Istra ima”, govori nam te ističe kako u te namirnice apsolutno spada i maslinovo ulje.

Proizvode vlastito maslinovo ulje koje funkcionira i kao najbolji suvenir Aleksandar Selak

Maslinova ulja uvrštena u najprestižniji svjetski vodič

U podnožju hotela nalazi se 1300 stabala maslina i proizvode se čak četiri sorte maslinovog ulja, na što su jako ponosni. Saznajemo i da je upravo Brtonigla vodeća istarska općina kad je riječ o uzgoju maslina. Pod San Rocco etiketom tako se nude Leccino, Busa, Bianchera i Selection Blend ulja, koja su uvrštena i u Flos Olei, najprestižniji svjetski vodič za maslinova ulja.

“Naše maslinovo ulje rezultat je dugogodišnje obiteljske tradicije i stoljetnih maslina. Ono je plod istraživanja i strasti, a kao takvo je neizbježan sastojak ponude restorana. Osim toga, zahvaljujući posebnim okusima i teksturi, glavna je karakteristika gastronomskih delicija. Konačno, funkcionira i kao krasan suvenir ili poklon koji naši gosti mogu ponijeti kući”, priča nam Teo.

Povrće za potrebe restorana, ali i kulinarskih radionica, bere se u njihovom vrtu Aleksandar Selak

Prava zelena destinacija

Nakon obilaska San Rocca, Luana nas je odvela do svojih omiljenih malih proizvođača. Do njih smo se u svega nekoliko minuta vožnje živopisnim krajolikom dovezli električnim biciklima koje je u centru Brtonigle moguće unajmiti.

Ovo mjesto, brzo shvaćamo, postaje prava zelena destinacija. Tu se u punom smislu živi eko turizam i koristi zelena energija pa osim spomenute vožnje električnim biciklom, na obližnjoj ELEN punionici tako možete i napuniti svoj električni automobil.

Prva registrirana sirana u Istri

Prva je na redu bila mala obiteljska sirana, jedna od najstarijih u Istri uopće. OPG sirana Radošević neplanirani je poslovni uspjeh Miroslava Radoševića i supruge Đurđice, koji su prije 25 godina zakupili trošnu kuću i par hektara zemlje na proplanku iznad Brtonigle.

Naselje Grobice ubrzo im je postalo nova stalna adresa na koju su se doselili iz Umaga. Ono što se u početku činilo kao tek hobi, ubrzo je postala ozbiljna proizvodnja ovčjeg, kravlje i miješanog sira i skute. Ono što ih posebno izdvaja je činjenica da mlijeko ne pasteriziraju.

“Ono je visoke kvalitete zbog odličnih uvjeta u kojima životinje žive pa za time nema potrebe. Mlijeko koje koristimo je naše, životinje su naše, sir se proizvodi na licu mjesta, i imamo sve uvjete za proizvodnju potpuno prirodnog sira, bez konzervansa”, kaže nam ponosno.

Sirevi se ovdje izrađuju od nepasteriziranog mlijeka Aleksandar Selak

Životinje imaju osobnog nutricionistu

Stotinjak ovaca i tridesetak krava dnevno im osigura do 200 litara mlijeka. Novi sir rade svakog drugog dana, do 70 kilograma. Dane između pripremaju se za sljedeću turu. Sireve u komori za sušenje potrebno je okrenuti svaki dan.

Sve rade pod zornim okom stručnjaka, od ishrane životinja do pakiranja proizvoda. Njihove krave i ovce tako imaju i osobnog nutricionistu koji im priprema specijalne pripravke kao dodatke vitamina i minerala svakodnevnoj prehrani.

Ne žele se širiti, nego zadržati kvalitetu

Zbog rasta proizvodnje, Miroslavu i Đurđici ubrzo su se pridružili sin Branko i supruga Kristina koji su stekli zvanja mljekara i sirara. Branko je u međuvremenu preuzeo vodstvo sirane pa njemu danas u pomoć zna priskočiti i njegov vlastiti sin Luka. Cilj im nije više širiti kapacitete, već zadržati kvalitetu i razinu usluge koju nude brojnim lokalnim partnerima. Među njima se nalaze i vrhunski restorani poput San Rocca.

Luani je nadraža upravo njihova skuta. “Nudimo je našim gostima u hotelu i mogu reći da su povratne informacije uvijek izvrsne”, pojašnjava. U njezinu smo se tvrdnju i osobno mogli uvjeriti na kratkoj degustaciju koju svakako, zateknete li se u blizini Brtonigle, preporučujemo i vama.

Nakon degustacije sireva, došao je red i na degustaciju vina. Sljedeća destinacija koju je Luana izdvojila, a do koje smo se dovezli u kompaktnom SUV Toyota Yaris Cross terencu, bila je vinarija Veralda, gdje nas je dočekala Keti Vižentin.

Posjetite li OPG siranu Radošević, obavezno kušajte njihovu skutu Aleksandar Selak

Dobitnici prvog vinskog Oscara iz Hrvatske

“Vina su im odlična, ovjenčana Decanterovim nagradama, a posebno mi se sviđa što je vode žene”, upućuje nas Luana. Tradicija obiteljske vinarije seže do prvih vinograda Ketinog djeda. Tih je pet hektara vinograda do danas preraslo u 25 hektara koji im godišnje osiguraju 150 tisuća boca vina.

Prepoznati su po autohtonoj istarskoj sorti refošk čijom su berbom iz 2015. godinu kasnije doma donijeli platinastog Decantera, najprestižniju nagradu u vinskom svijetu i prvu u Hrvatskoj. Na tržištu se ističu i svojim Xtrian Brutom, prvim pjenušcem od terana u Istri.

“Decanter smo dobili s buteljom Istriana, ali su nas već godinu kasnije drugi počeli kopirati. Odjednom je bilo more butelja s imenom Istrian, Istria ili Istriana. Tako je nastalo naše ime Xstrian. Spojili smo I i S u X i zaštili novo ime”, otkriva nam Keti.

Vino koja se rade na isti način kao prije 100 godina

Uz kušanje njihovog odličnog Rosé Xtriana, Keti nam je ispričala kako u poslovanju vinarije sudjeluje cijela njezina obitelj. Bave se proizvodnjom autohtonih istarskih sorti i, ističe, sva su njihova vina ekološka. Zanimalo nas je čuti što takva proizvodnja točno podrazumijeva.

“To znači da ih radimo na isti način kao što su se radila prije 100 godina, odnosno da se tretiraju samo bakrom i sumporom. Ili, još jednostavnije, radimo ih onako kako ih je radio i naš djed”, naglasila je. S velikim nam osmijehom priča kako ih uvijek iznenadi entuzijazam, ali i informiranost turista, kojima zbog njihovih vina nije problem potegnuti s ljetovanja na drugom kraju Istre.

Nagrađivanu vinariju Veralda u prvom redu vode žene Aleksandar Selak

Dan i iskustva za pamćenje

Izrazito ugodna obiteljska atmosfera, vizura prekrasnih vinograda i sjajna vina, uvjerili smo se, više su nego dobar razlog da i vi ovu vinariju uvrstite na popis stanica tijekom vašeg idućeg putovanja Istrom.

Dan koji je započeo u bajkovitom boutique hotelu i nastavio se vožnjom biciklima pitoresknom Brtoniglom, a onda i posjetima maloj sirani i etabliranoj vinariji, složili smo se na kraju svi, doista se može okarakterizirati kao nezaboravno iskustvo – koje želimo ponoviti prvom prilikom.


Producirano u radionici TG Studija, Telegramove in-house agencije za nativni marketing.

Udruga Stories, Croatian Unique Hotels, čiji je član i San Rocco u Brtonigli, dio je iskustvene platforme Priceless.com, digitalnog huba koji nudi niz različitih iskustava prezentirajući diljem svijeta ono najbolje od naše zemlje. Upravo među tim jedinstvenim iskustvima, kreiranima posebno za korisnike Mastercard® kartica, baš svatko može pronaći nešto za sebe – bilo da se radi o gurmanima željnima novih gastronomskih doživljaja i vještina, avanturistima koji obožavaju prirodu, zaljubljenicima u stjecanje novih znanja koje nam donosi digitalna tehnologija ili onima koji se jednostavno žele odmoriti ili zabaviti na manje uobičajen način.

Službeno vozilo druge epizode video serijala Moje mjesto, tvoja destinacija je kompaktni SUV Toyota Yaris Cross, koji vam daje samopouzdanje za bezbrižnu vožnju. Inteligentni pogon na sva četiri kotača te prostrana i svestrana unutrašnjost koja je dorasla svakodnevnim zahtjevima učinit će da ćete se uvijek željeti samo nastaviti kretati.

Projekt Moje mjesto, tvoja destinacija podržava i Elen, prvi hrvatski lanac postaja za punjenje električnih vozila. HEP-ova ELEN mreža ima 260 javnih punionica kako bi vaše istraživanje Hrvatske bilo što bezbrižnije. Lokacije punionica možete istražiti ovdje.