Neke ptice prilagođavaju svoje ponašanje klimatskim promjenama, otkriva studija

Velike sjenice polažu jaja ranije, kako bi se prije izlegli ptići i uspjeli doći do hrane

16.12.2013., Cakovec - Gladne sjenice u potrazi na hranom.
Photo: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Pojedine ptice mogu prilagoditi ponašanje, uzimajući u obzir klimatske promjene, pokazalo je istraživanje znanstvenika s Oxforda objavljeno u Nature Climate Change, piše ScienceDaily. Važno je razumjeti zašto su neke vrste u nekim mjestima pod utjecajem klimatskih promjena više pogođene od drugih, kažu znanstvenici.

Studija populacije velikih sjenica (parus major) u Wytham Woodsu u blizini Oxforda pokazala je da te ptice sada polažu jaja otprilike dva tjedna ranije nego prije pola stoljeća. Promjene u ponašanju omogućavaju im da najbolje iskoriste sezonsku hranu. Maleni ptići moraju nakon što se izlegu progutati velike količine gusjenica zimskog moljca koje se pojavljuju samo kratko, sada i dva tjedna ranije zbog toplih proljetnih temperatura. Velike sjenice imaju oko osam do devet ptića u leglu, a svaka će od njih pojesti oko 70 gusjenica dnevno.

Opstanak razlog za promjenu ponašanja

“Otkrili smo da su u ovoj velikoj populaciji, ženke sposobne prilagoditi svoje ponašanje iz godine u godinu kako bi odgovorile na promjenjive uvjete okoliša”, kazao je profesor Ben Sheldon s Oxforda, glavni autor izvješća. “U ovom slučaju uspjeli smo pratiti promjene koje su se dogodile posljednjih desetljeća, pokazujući da reakcije populacije na klimatske promjene mogu biti potaknute prilagodljivošću pojedinaca, a ne genetskim promjenama. Njihovo ponašanje ne uključuje evolucijske promjene, jednostavno su u stanju mijenjati ponašanje da bi opstale”, dodao je.

Toplije vrijeme i raniji dolazak proljeća zbog klimatskih promjena zahtijevaju od životinjskih i biljnih vrsta da promijene vrijeme životnih događanja kako bi održali korak s prikladnijim uvjetima.

Nefleksibilni su ugroženi

Znanstvenici ovu populaciju sjenica, njih više od 13.000 prate i proučavaju više od 60 godina što je najdulje istraživanje divljih životinja bilo gdje na svijetu. Podaci prikupljeni u skoro 10.000 izvješća pokazuju opći trend polaganja jaja ranije kao odgovor na toplije proljetne temperature.

Premalo se zna o osnovi ove vrste prilagodljivosti ponašanja i zašto se ona od vrste do vrste može razlikovati. Stručnjaci s Oxforda i iz Nizozemske sada planiraju suradnju da bi se razjasnilo zašto neke populacije očito dobro prilagođavaju klimatskim promjenama, a druge ne. “One vrste koje nisu fleksibilne bit će ugrožene”, kaže profesor Sheldon, a prenosi BBC.