Neke zemlje žale se na zaštitnu opremu iz Kine. Mi smo, tvrdi Vlada, nabavili ispravnu, no dio maski je ipak reklamiran

Na dostavljenu opremu nije stigla nijedna pritužba krajnjih korisnika, kažu u Ministarstvu gospodarstva

Od početka epidemije koronavirusa, nekoliko europskih zemalja požalilo se na kvalitetu zaštitne opreme koju su nabavile od proizvođača iz Kine. Španjolska, Nizozemska, ovih dana i Finska tvrde da maske ili testovi koje su im stigle od kineskih proizvođača nisu odgovarale onome što su naručile za potrebe zdravstva i drugih službi kako bi ih zaštitile od koronavirusa.

Krajem ožujka i Hrvatskoj je stigla medicinska oprema iz Kine. Iz Vlade su tada izvijestili da je na dva leta iz Šangaja, jednim izravnim, jednim preko Frankfurta, u Hrvatsku stiglo preko 20 tona zaštitnih maski, odijela i naočala.

Nije bilo pritužbi

Za razliku od nekolicine drugih država, koje su povlačile značajne količine maski i testova za koronavirus – ocjenjujući da nisu učinkoviti – na opremu koja je stigla u Hrvatsku zasad nema ozbiljnijih primjedbi, uvjeravaju iz Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta. Ipak, kako doznajemo, i Hrvatska je morala reklamirati manji dio zaštitnih maski.

“Oprema koja je stigla 29. ožujka u potpunosti je ispravna, a to je potvrđeno i analizama koje su obavljene na uzorcima opreme”, kazali su nam u Ministarstvu gospodarstva. Uz to, tvrde da ni oni niti Stožer civilne zaštite, koji je tu opremu dalje slao krajnjim korisnicima, “nisu primili niti jednu pritužbu na dostavljenu opremu”.

Neke maske premale

Potvrdili su nam, međutim, da je bilo određenih problema s veličinom zaštitnih maski. U pošiljci s kraja ožujka bilo je ukupno milijun i pol zaštitnih maskica, dva tipa. Za dio njih utvrđeno je, kako doznajemo, da bi se mogle koristiti, ali da ne odgovaraju traženoj specifikaciji.

“Jedan dio respiratornih maski norme KN95, umjesto standardnih gumica za pričvršćivanje na lice došao je s tkaninom koja nije elastična, te se kao takva ne može pravilno postaviti na svaki oblik glave. Konkretnije, trakice koje služe za pričvršćivanje na uši, u pojedinim slučajevima nisu dovoljno dugačke”, opisuju u Ministarstvu zašto maske nisu bile odgovarajuće.

Ne žele, međutim, otkriti o kolikoj je količini riječ. Pitali smo Ministarstvo koliko točno maski nije bilo odgovarajuće veličine, pa su, dakle, morale biti reklamirane, ali odgovor na to pitanje nismo dobili. Kažu tek da u narednim danima očekuju da stignu maske kakve su tražili.

Nezadovoljni Španjolci i Finci

Zaštitna oprema proizvedena u Kini zadnjih je tjedana u više navrata bila tema europskih medija. Tako je, primjerice, krajem ožujka španjolska vlada povukla iz uporabe 58 tisuća kompleta testova za koronavirus jer se ispostavilo da im je osjetljivost svega 30 posto. Kako je izvijestio britanski Guardian, kineske vlasti kazale su da je španjolska vlada kupovala od tvrtke koja nije na listi autoriziranih proizvođača.

Na dan kada je u Zagreb sletio avion iz Šangaja, Deutsche Welle je pisao da je Nizozemska povukla iz uporabe oko 600 tisuća maski od ukupno 1,3 milijuna jer nisu odgovarale traženim standardima. Politico.eu je, pak, ovoga tjedna javio da je Finska kupila maske za koje se pokazalo da nisu za bolničku uporabu, ali će ipak biti korisne u drugim ustanovama.