Neki na internetu tvrde da ljeti možete koristiti biljke za rashlađivanje stana. Evo ima li istine u toj priči i kako to funkcionira

Biljke mogu poboljšati kvalitetu zraka u domu, no u rashlađivanju imaju potpuno suprotnu ulogu

FOTO: Unsplash

Uskoro će proljetne kišne oblake zamijeniti ljetne sunčeve zrake, koje će dio ljudi objeručke dočekati i čim prije se otići sunčati, dok će drugi posegnuti za upravljačem klime ili uključiti ventilatore kako bi svoje domove rashladili.

Bez obzira na to volite li ljeto ili ne, rashlađivanje unutrašnjosti doma ponekad je neophodno. Ekstremne ljetne temperature postaju sve češće, pa se mnogi pitaju što sve mogu učiniti da rashlade kuću. Osim standardnih metoda, poput spuštanja roleta u najtoplijim dijelovima dana i paljenja ventilatora ili klime, neki misle da će im i sobne biljke pomoći u reguliranju unutarnje temperature.

Naime, iako je jasno da biljke mogu pomoći u poboljšanju kvalitete zraka u domu, na internetu se mogu pronaći savjeti koji tvrde da bi one također mogle i rashladiti dom, piše House Digest.

‘Klimatizacijske’ biljke

Odakle dolaze glasine o ”klimatizacijskim” biljkama? To je zbog prirodnog procesa koji se naziva evapotranspiracija. Kada temperatura raste, biljke oslobađaju vlagu kako bi se hladile, i tada se događa – evapotranspiracija. Istraživanja su pokazala da kroz proces transpiracije i isparavanja biljke zaista mogu smanjiti temperaturu u svom okolišu. U urbanim šumama temperature mogu biti niže za gotovo 16 stupnjeva Celzijusevih u usporedbi s nešumskim područjima, pokazuju podaci Agencije za zaštitu okoliša SAD-a.

Međutim, to se ne odnosi nužno na sobne biljke jer su percipirana temperatura i stvarna temperatura dvije različite stvari. Naime, sobne biljke mogu povećati vlažnost u prostoriji, što može učiniti da vam se prostorija čini toplijom i zagušljivijom nego što zapravo jest. I upravo to vas navodi da snizite temperaturu na klima uređaju.

Zaključak o sobnim biljkama je da one općenito neće pomoći u održavanju vašeg doma hladnijim, barem ne kroz evapotranspiraciju. Međutim, one mogu prostoriju učiniti sjenovitom. Postavljanje biljaka s velikim lišćem blizu sunčanih prozora može pomoći u filtriranju dijela topline i sunčeve svjetlosti s prozora. Za to isprobajte monstere, hibiskuse, patuljasta stabla agruma, sobne palme i sobne puzavce.

Korisnije su biljke u dvorištu

A baš kao što urbane šume pomažu u snižavanju temperature zraka evapotranspiracijom, obilje drveća, grmlja i drugog lišća može smanjiti ukupnu temperaturu vašeg dvorišta. Ako želite rashladiti svoj dom uz pomoć biljaka, onda je učinkovitije je da ih uzgajate vani.

Drveće, grmlje i rešetke s puzavcima mogu pomoći u stvaranju sjene na kući ili zgradi, blokirajući sunčeve zrake prije nego što uspiju zagrijati krov i zidove. Prema Agenciji za zaštitu okoliša SAD-a, uzgoj bjelogoričnog drveća najbolji je izbor za hlađenje kuće tijekom ljeta, a istovremeno dopušta sunčevoj svjetlosti da zagrije i osvijetli dom zimi. Potražite visoke biljke s punim, sjenovitim lišćem koje će uspijevati na jakom suncu, poput stabala hrasta, javora, breze ili brijesta. Važno je samo da ih posadite dovoljno daleko od temelja kuće.