Njemačka ipak ne zabranjuje jazavčare. Konačno je objašnjeno što se zapravo krije iza zakona koji je izazvao buru reakcija

Njemački kinološki savez je pokrenuo peticiju protiv nacrta zakona

FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL

Proteklih dana engleski portali raspisali su se o zabrani jazavčara Njemačkoj, nakon što je Njemački kinološki savez (VDH) pokrenuo peticiju protiv nacrta zakona koji ima za cilj suzbiti uzgoj ako uzrokuje patnju životinja, piše BBC.

No hoće li jazavčari ili bilo koja druga pasmina biti zabranjena? Kratak odgovor je ne. Predloženim Zakonom o zaštiti životinja definirale bi se fizičke osobine koje kod pasa mogu izazvati bol i patnju. VDH strahuje da bi to moglo dovesti do zabrane uzgoja jazavčara jer njihove kratke noge i izdužena kralježnica mogu dovesti do problema s koljenima, kukovima i leđima. Na meti bi mogle biti i druge pasmine, poput buldoga ili mopsa, koje mogu imati problema s disanjem, kažu u udruzi.

“Nijedna pasmina pasa neće biti zabranjena”, rekao je za BBC glasnogovornik ministarstva poljoprivrede koje vode Zeleni. “Želimo spriječiti uzgajivače da deformiraju pse toliko da pate.” Argument vlade je da se pasmine pasa neprestano razvijaju i postoji opasnost da imaju sve ekstremnije karakteristike.

Regulacija uzgoja pasa

Dakle, uzgoj pasa sa specifičnim osobinama, kao što su abnormalnosti kostura, koje uzrokuju patnju, loše zdravlje ili kratak životni vijek, više ne bi bio dopušten. “Samo zato što ljudi pronađu nešto novo ili estetski lijepo, životinje ne treba mučiti”, kaže glasnogovornik ministarstva.

Takozvano “mučenje” u Njemačkoj je zabranjeno već tri desetljeća, no dosad je zakon bio nejasan i otvoren za tumačenje. Ovaj novi nacrt dao bi precizne znanstvene kriterije o tome koja vrsta uzgoja može dovesti do patnje životinje. Postojeće životinje bi se mogle zadržati, ali se ne bi smjele razmnožavati ili izlagati na izložbama. “Uvijek će biti jazavčara, samo više nikada nećemo vidjeti nekog sa šapama dugim jedan centimetar”, pojašnjava glasnogovornik.

Kronični problemi jazavčara

Veterinar Michael Lazaris iz Londona kaže da čak jedan od pet jazavčara pati od bolesti intervertebralnog diska zbog svoje izdužene kralježnice. Ti psi također mogu patiti od kroničnih problema u kukovima i koljenima zbog kratkih nogu.

Lazaris savjetuje kupnju štenaca od odgovornih uzgajivača i kaže da se mnoge genetske bolesti mogu iskorijeniti “ako se ne razmnožavaju psi sa specifičnim zdravstvenim problemima”. To je i cilj novog njemačkog nacrta zakona.

U međuvremenu, njemački ogranak organizacije za prava životinja Peta doista poziva na zabranu 17 pasmina, uključujući jazavčare, mopse i francuske te engleske buldoge. Kasnije ove godine nacrt zakona o zaštiti životinja bit će predan njemačkom kabinetu, a zatim Bundestagu, njemačkom parlamentu.