Znanstvenici proučavaju pse lutalice koji žive oko Černobila

Znanstvenici su proučavali genome 302 psa s mjesta katastrofe

A photograph shows dogs passing by a Ferris wheel in background in the ghost town of Pripyat near the Chernobyl Nuclear Power Plant on May 29, 2022, amid the Russian invasion of Ukraine. - More than a 100 employees who had shown up just hours before for their night shift were now trapped as Russian forces crossed into Ukraine and seized swaths of land as they marched toward Kyiv. The capture of the Chernobyl by Russian forces kicked off a weeks-long ordeal that saw power briefly cut at the facility and employees carefully monitored by the invaders as they grappled with fresh uncertainty during the invasion's early days. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)
FOTO: AFP

Krajem travnja 1986. godine došlo je do eksplozije u nuklearnoj elektrani Černobil, tada dijelu Sovjetskog saveza, a danas Ukrajine. Radioaktivni materijali izbačeni su u okoliš. Nakon katastrofe, evakuiran je čitav grad Pripyat koji se nalazi tek nekoliko kilometara od elektrane. Danas je područje u radijusu od nekih pedesetak kilometara nenaseljeno ljudima ali ugošćuje stotine pasa lutalica.

U radu, objavljenom prošloga tjedna u časopisu Science Advances, znanstvenici su proučavali genome 302 psa koji uglavnom potječu od kućnih ljubimaca koje su stanovnici ostavili dok su bježali. Generacijama su životinje živjele u samom nuklearnom postrojenju, spavale u napuštenim zgradama i molile čistače i turiste za ostatke jela.

Genetski su različiti od ostalih pasa

Psi iz elektrane Černobil genetski su različiti od onih koji su živjeli kilometre daleko od mjesta katastrofe. Psi koji su živjeli u postrojenju bili su prvenstveno njemački ovčari, dok su psi iz obližnjih gradova Černobila i Slavutiča više mješavina modernih pasmina koje nalikuju psima drugdje, piše Atlantic.

Znanstvenici još nemaju dokaza da je radijacija uzrokovala genetske razlike između pasa u tim različitim područjima, piše Science News. Ali studija je početak napora da se bolje razumije kako dugotrajna izloženost niskim razinama zračenja može utjecati na genetiku životinja i kako one mogu preživjeti u tako teškim uvjetima.

I druge životinje pate od zdravstvenih problema

Koautorica studije Elaine Ostrander kazala je za New Scientist da je prvi korak u otkrivanju kako su černobilski psi preživjeli radijaciju, niske temperature i ograničenu hranu, bio okarakterizirati da se radi o dvije različite populacije.

Početne eksplozije u černobilskoj elektrani ubile su između dvije i 50 osoba, a vjerojatno je više tisuća umrlo od dugoročnih učinaka zračenja u narednim godinama. Ptice, voluharice i pčele u blizini postrojenja pate od zdravstvenih problema, zabilježili su znanstvenici.

Psi potječu iz 15 obitelji

Studija je sekvencionirala genome 132 psa u blizini elektrane, 154 lutalice iz Černobila i 16 lutalica iz Slavutiča. Otkriveno je da psi potječu iz 15 različitih obitelji. Psi iz elektrane i psi iz Černobila nisu se puno križali. “Znanstvenicima neće biti lako otkriti koje su genetske razlike mogle biti uzrokovane izloženošću radijaciji u odnosu na druge faktore”, kaže David Brenner, sa Sveučilišta Columbia, za Nature News.

Tim planira provesti istraživanje u nadi da će otkriti koje su genetske mutacije povezane s preživljavanjem u teškim, radioaktivnim okruženjima. To bi moglo pomoći zaštiti ljudi koji su izloženi zračenju, dovesti do liječenja karcinoma ili informirati svemirske agencije kako se nositi sa zračenjem, piše New Scientist. “Ovo je prva studija koja proučava kako izloženost višim razinama zračenja utječe na velike sisavce. Od ovih životinja može se puno naučiti”, kaže Ostrander za Nature News.