Njemački znanstvenici miješaju kruške i jabuke, žele stvoriti savršenu novu voćku

Već 13 godina njemački znanstvenici s Tehnološkog instituta rade na ovom hibridu

FOTO: Ilustracija/Flickr

Profesor Werner Dierend iz staklenika donosi tri uzorka: mladicu jabuke, mladicu kruške i hibrid križanca jabuke i kruške. Hibrid nema ime, stablo više nalikuje jabuci, njegovi listovi više krušci, oblik ploda je sličniji jabuci, ali okus baca na krušku.

Dierend i njegovi kolege Thilio Fischer i Henning Schacht sa sveučilišta u Osnabruecku pokušavaju stvoriti nešto što u prirodi ne postoji. Nije bez razloga to što Nijemci, Hrvati i mnogi drugi narodi lošu analogiju zovu “usporedbom jabuka i krušaka”.

Prije 30 godina, međutim, u nekadašnjem hortikulturnom institutu u Koelnu jabuke i kruške uspješno su križane. Nova voćka dobila je ime Zwintzscherov hibrid po profesoru Maxu Zwintzscheru koji je proveo eksperiment.

Zwintzscherov hibrid sačuvan u Tehnološkom institutu

Orangenburg, jedan od Zwinscherovih hibrida
Orangenburg, jedan od Zwinscherovih hibrida Wikimedia

Njegov rad za buduće naraštaje i poboljšanje sačuvao je Tehnološki institut u Muenchenu i predao ga znantvenicima na poljoprivrednom fakultetu u Osnabruecku koji imaju mnogo iskustva u uzgoju novih sorti jabuka.

Već 13 godina Dierend i njegovi kolege rade na uzgoju savršena hibrida jabuke i kruške. Sad su na trećoj generaciji koje nazivaju F2 hibridima. “Nadamo se da ćemo postići dobru kvalitetu”, rekao je Fischer, dodavši da je u tome potrebno i mnogo sreće. Ono što se traži nije samo ugodan izgled i okus, već i otpornost na bolesti.

Potrebno je 20-ak godina da se nova sorta ustali na tržištu

Trebat će dvadesetak godina da se sorta ustali na tržištu
Trebat će dvadesetak godina da se sorta ustali na tržištu Flickr

Njemački znanstvenici u tome nisu jedini. “Znamo da postoji slično istraživanje na Novom Zelandu”, kaže Dierend. Štoviše, novozelandske kolege bile su u Osnabruecku kako bi s njemačkim stručnjacima usporedili bilješke.

Njemačka vlada subvencionira istraživanje s 200 tisuća eura, ali proći će još mnogo godina prije uspješnog završetka projekta.”Potrebno je 15 do 20 godina da se nova sorta jabuka ustali na tržištu”, tvrdi Dierend. A nova voćka neće dobiti ime dok za tržište ne bude spremna.

Njemački voćari gladni su jedinstvene vrste voća kojim bi pogodili ukus potrošača. Uzgoj voća je posao kao i svaki drugi, kažu. Potrošači stalno traže inovacije. Potpuno nova vrsta voća bila bi u tome golema kompetitivna prednost.