Nova studija kaže da će, ako se ne realiziraju ciljevi iz Pariškog sporazuma, situacija s vremenom stvarno postati gadna

Česte oluje u mnogim dijelovima svijeta mogle bi postati neizbježne

FOTO: Wikipedia

Nova studija sa sveučilišta Stanford kaže da jedan stupanj ne izgleda puno. Ali samo jedan stupanj povišenja temperature čini veliku razliku u izgledima za ekstremne vremenske uvjete, prenosi Futurism.

Studija polazi od činjenice da se trenutnim obvezama pojedinih zemalja Pariškog sporazuma Ujedinjenih naroda, neće postići da globalne temperature ne narastu više od dva stupnja iznad prijeindustrijske razine kako sporazum nastoji.

Znanstvenici koriste kompjuterske simulacije za prognoziranje

Održe li zemlje svoja obećanja, očekuje se da će temperature narasti dva do tri stupnja. Znanstvenici su modelirali ovu potencijalnu budućnost pomoću kompjuterskih simulacija povijesnih praćenja klime kao i globalne atmosferske i oceanske cirkulacije koje pokreću vremenske sustave.

Znanstvenici su bili iznenađeni kakvu veliku razliku u ovoj simulaciji globalnog zatopljenja čini samo jedan stupanj. Zadržavanje trenutne emisije plinova čini da vjerojatnost rekordno toplih noći raste za pet puta u 50 posto u Europi i 25 posto Istočne Azije.

Više kišnih dana zbog povećanja temperature za dva do tri stupnja

Dva do tri stupnja zatopljenja mogla bi rekordno povećati broj kišnih dana za preko 35 posto u Sjevernoj Americi, Europi i Istočnoj Aziji, kao i općenito voditi većem broju vrlo vrućih dana. Glavni autor studije Noah Diffenbach, profesor znanosti na Stanfordu, kazao je da se sve ove vjerojatnosti smanjuju ako svijet postigne ciljeve zadane Pariškim sporazumom.

“Istovremeno, čak i ako se postignu ciljevi kojima težimo, još ćemo živjeti u klimi koja ima znatno veću vjerojatnost nepredviđenih vremenskih događaja nego što je sada.”