Nova studija (kojoj ne vjeruju baš svi) tvrdi da je otkrila kako je umrla Lucy, najpoznatiji čovjekov predak

Tvrde da je pala s drveta i debatiraju koliko je tamo provodila vremena

FOTO: Flickr/Ryan Somma

U istraživanju koje je u ponedjeljak objavljeno u časopisu Nature, znanstvenici su objavili kako su otkrili uzrok smrti Lucy, najpoznatijeg ljudskog pretka koji je živio i umro prije više od tri milijuna godina, javlja Huffington Post.

Frakture na njenim kostima ukazuju kako je smrt australopiteka uzrokovana padom s velike visine. Znanstvenici su dugo raspravljali o tome je li Lucy provodila jednako vrijeme penjući se po drveću i na tlu, navodi glavni autor studije.

Uloga drveća u ljudskoj evoluciji

“Ironično je da je fosil, koji se nalazi u centru debate o ulozi provođenja vremena na drveću u ljudskoj evoluciji, vjerojatno preminuo od ozljeda zadobivenih prilikom pada s drveta”, rekao je doktor John Kappelman, profesor antropologije i geologije.

3032908151_6d58608896_o
Kostur Lucy Flickr/Matt Celeskey

Sveučilišni profesori, Kappelman i doktor Richard Ketcham koristili su CT sken kako bi napravili arhivu s više od 35 tisuća snimki njenog fosiliziranog kostura. Analizom su otkrivene frakture na krajevima njene desne ramene kosti za koje znanstvenici tvrde da su slične kao frakture kod osoba koje su pale s velike visine.

Rukama amortizirala pad

Znanstvenici su zaključili kako su frakture na kosturu Lucy, koja je težila oko 28 kilograma i bila visoka tek nešto više od jednoga metra, koristila ruke kako bi amortizirala pad, no on je ipak bio koban. Znanstvenici procjenjuju da je Lucy padala brzinom oko 57 kilometara na sat kada je pala na tlo s visine nešto više od 12 metara.

Iako se njihova teorija čini plauzibilnom, mnogi znanstvenici su ipak skeptični. Doktorica Rebecca Ackermann, arheologinja na afričkom Sveučilištu Cape Town, rekla je za Washington post kako istraživanje nije uspjelo pobiti alternativna objašnjenja za frakture, iako nije u potpunosti isključila otkriće njihovog istraživanja.

Znanstvenici kritični prema otkriću

“Prema mom mišljenju ovo je zgodno istraživanje koje nam govori nešto interesantno o individui koja je odigrala važnu ulogu, znanstvenu i povijesnu, u shvaćanju ljudske evolucije”, rekla je Ackermann.

Donald Johanson jedan je od znanstvenika koji je otkrio Lucy
Donald Johanson jedan je od znanstvenika koji je otkrio Lucy Chester Higgins Jr.

Ipak, drugi znanstvenici su bili puno kritičniji. “Postoji mnoštvo objašnjenja za lomove kostiju. Tvrdnja da je pala s drveta je jedna od onih zdravo-za-gotovo priča, koja se ne može ni potvrditi ni falsificirati, pa tako niti dokazati”, rekao je za Guardian Donald C. Johanson, voditelj IHO-a (Institute of Human Origins) i jedan od znanstvenika koji je otkrio Lucy.

Fokusirani na mali set fraktura

Prema Johansonovim tvrdnjama frakture na kostima Lucy nastla su nakon što je ona umrla. “Kosti slonova i nilskih konja imaju slične lomove. Malo je vjerojatno da su oni pali s drveta”, rekao je Johanson za The New York Times.

Znanstvenici studije tvrde kako je ono bilo fokusirano na mali set fraktura koje odskaču od lomova koji su dosada viđeni na fosiliziranim kostima, te Kappelman tvrdi kako je do lomova došlo tijekom smrti. “Naša hipoteza sugerira da su frakture na njenom ramenu uzrokovane kada je ispružila ruke u očajnom činu tijekom padanja. Svi to činimo. Radi se o trenutku shvaćanja njene smrti”.