Nova studija otkriva zašto žene češće obolijevaju od autoimunih bolesti

Inaktivacija X kromosoma može dovesti do autoimunih poremećaja, sugeriraju znanstvenici

FOTO: Pexels/Sam Lin

Četiri od pet osoba koje imaju autoimunu bolest su žene. One imaju veći rizik razvoja autoimunih bolesti kod kojih imunološki sustav napada zdrave stanice u tijelu nego muškarci.

Uzrok tih stanja je, unatoč brojnim teorijama da se radi o spolnim hormonima, mikrobiomu i drugim uzrocima, nepoznat. To pitanje muči imunologe i reumatologe posljednjih 70 godina.

Studija, objavljena prošloga tjedna u časopisu Cell, iznosi novu teoriju. Molekula koja igra ulogu u gašenju jednog od dva X kromosoma kod žena mogla bi biti povezana s autoimunim odgovorom, a to mijenja način na koji znanstvenici razmišljaju o procesu autoimunosti, piše Associated Press.

Deaktivacija kromosoma

Žene imaju dva X kromosoma, muškarci jedan X i jedan Y. Kromosomi stvaraju proteine koji obavljaju zadatke unutar stanica. Kako bi se spriječilo tijelo da proizvodi previše ovih proteina, jedan od dva X kromosoma kod žena je utišan u procesu inaktivacije X kromosoma.

Molekula RNK, nazvana Xist, koja funkcionira samo kod žena, nasumično deaktivira jedan od X kromosoma privlačeći nakupine proteina koje ga utišavaju, pišu autori studije.

Howard Chang, koautor studije sa Sveučilišta Stanford, otkrio je da su mnogi proteini koji rade s tom molekulom na gašenju kromosoma, povezani s autoimunim poremećajima.

Djelomično objašnjenje

Znanstvenici su zatim krenuli istraživati vezu između bolesti i molekule Xist. Otkrili su da antitijela koja proizvode miševi za napad na proteine povezane s Xistom, prisutna u krvi ljudi s autoimunim bolestima kao što su lupus, sklerodermija i dermatomiozitis, piše Nature News.

To daje novo objašnjenje ženske sklonosti prema autoimunim bolestima, rekao je Cheng za Stat News.

Ovo otkriće nije čitava priča. Da samo Xist uzrokuje autoimune bolesti, tada bi sve žene imale ta stanja, piše Associated Press. Moguće je da je potreban okidač kao što je ozljeda ili infekcija da bi se pokrenuo autoimuni odgovor.

Kraći put do dijagnoze

Endokrinologinja sa University of California, Melissa Lechner, kaže za The New York Times, da bi Xist mogao samo povećati autoimunost, ali da možda nije glavni uzrok stanja.

Stat News piše da nije samo jedan put koji uključuje neaktivni X kromosom, postoje različiti načini na koje neaktivni X kromosom može pridonijeti ženskoj pristranosti u autoimunim bolestima.

Otkriće novih antitijela bi moglo skratiti put do dijagnoze pacijentima koji izgledaju klinički i imunološki sasvim drugačije, piše AP.