Novo istraživanje dalo je zabrinjavajuće rezultate; na Borneu je u 16 godina ubijeno 100.000 ugroženih orangutana

Sve ih je manje zbog krčenja šuma, industrije palminog ulja i rudnika

FOTO: AFP

Više od 100.000 orangutana, jedne od ugroženih životinjskih vrsta, ubijeno je na Borneu u 16 godina, od 1999. Otkrilo je to istraživanje znanstvenika koje je provođeno 16 godina na ovom, po površini, trećem najvećem otoku na svijetu smještenog usred Indonezijskog otočja. Istraživanje je objavljeno u časopisu Current Biology.

Ove nevjerojatne brojke prouzročilo je krčenje šuma, industrija palminog ulja karakteristična za Indoneziju te iskopavanje rudnika, zbog kojih se orangutane godinama ubijalo ne bi li se područje njihovog nastana oslobodilo za ove djelatnosti, prenosi BBC.

Najveći problem predstavlja eksploatacija prirodnih resursa

Profesor Serge Wich sa Sveučilišta John Moores u Liverpoolu, koji je sudjelovao u istraživanju, kazao je kako se nisu nadali ovako velikim brojkama, osobito ne na tako šumovitom području. “Ova studija je dokazala da je krivolov najveći problem s kojim se suočavamo. Kada ove životinje, koje spadaju pod zaštićene vrste, dođu u interakciju s ljudima, nema im pomoći. Ljudi će ih sasvim sigurno ubiti”, rekao je.

Prošlog tjedna njegova je grupa na terenu pronašla tijelo orangutana sa 130 metaka. Profesor Wich sada poziva vlasti Malezije i Indonezije da se zauzmu za zabranu krivolova majmuna, da poduzmu mjere kojima bi ih se zaštitilo.

Ovo opsežno istraživanje pokazalo je i da se na Borneu prirodni resursi i dalje eksploatiraju u nemjerljivim količinama te da bi krčenjem šuma, u sljedećih 35 godina, moglo nestati još 45.000 orangutana. Osim krčenja šuma, veliki problem predstavlja i kultivacija palminog ulja koja prijeti postojanju ove vrlo ugrožene životinje.