Novo istraživanje otkrilo da promjena rutine spavanja vikendom ima ozbiljne posljedice na zdravlje

Stručnjaci za spavanje ovo nazivaju socijalnim jet lagom

FOTO: Christopher Levinson/Flickr

Niti kava ne pomaže lakšem ustajanju iz kreveta u ponedjeljak ujutro. Pokazalo se da ni srce nije ljubitelj buđenja ponedjeljkom. Prema najnovijem istraživanju, promjena rutine spavanja, kao kasni odlazak u krevet tijekom vikenda i rano buđenje u ponedjeljak da bi ušli natrag u kolotečinu, povezani su sa faktorima rizika koji vode dijabetesu i srčanim bolestima.

Stručnjaci za spavanje ovo zovu socijalni jet lag. Promjena vremena odlaska na spavanje i buđenje slijedećeg jutra u neradne dane, izaziva tijelo da misli da putuje kroz vremenske zone tijekom vikenda, objašnjava Ronald Chervin, predsjednik Američke akademije za spavanje, i profesor na Sveučilištu u Michiganu. Studija na ljudima od 30 do 54 godine koji su inače zdravi i rade tijekom dana, pratila je njihove običaje odlaska u krevet tijekom 7 dana.

U neradne dane 85 posto sudionika promatranja išlo je u krevet kasno i budilo se kasno. Što je veća bila razlika vremena odlaska u krevet i vremena buđenja, to je veći bio socijalni jet lag i problematičniji su bili faktori dijabetesa i srčanih bolesti. Kod promatrane grupe zabilježen je niži dobri HDL kolesterol, viši trigliceridi, veća rezistencija na inzulin, više tjelesne masti.

Znanstvenici izolirali efekte socijalnog jet laga od ostalih faktora

3293658023_94f457f6ed_o
Emily Bartos/Flickr

Po prvi puta znanstvenici su izolirali efekte socijalnog jet laga od drugih faktora koji prate ostajanje budnim do dugo u noć, kao pušenje, pijenje plus nedostatak vježbanja i depresija. Tipičnog radnog dana liježete oko 10 i 30, a ustajete u 6 i 30. Srednja točka spavanja je oko 2 i 30 ujutro. Subotom, na primjer, ne idete spavati prije ponoći i budite se oko 8 pa je srednja točka spavanja 4 ujutro. Razlika između ovih srednjih točaka spavanja je 90 minuta i to je socijalni jet lag.

Poremećaj ritma spavanja rezultira slabijom kvalitetom sna

4321405289_84ccd7d4a2_z
Flickr

Kod optimalnog zdravlja, naš unutrašnji sat, za spavanje, metabolizam i aktivnosti je usklađen. Stalno mijenjanje vremena odlaska u krevet zbunjuje tijelo i mozak, što je jedan od razloga problema sa zdravljem. O socijalnom jet lagu ne zna se još puno, ali spavanje je iznimno važno za zdravlje.

Ne samo da nam treba određena količina sna nego nam treba i odlazak na spavanje u pravo vrijeme. Naš je mozak treniran da zaspe u određeno vrijeme. Poremećaj ritma rezultira slabijom kvalitetom sna. Spavanje u vrijeme kada je mozak istreniran da bude budan nije tako efikasno i tijelo se ne oporavi dovoljno.