Obitelj u Americi šokirala se kad im je na krov pao meteorit. Zanimljivo, postoji mogućnost da je bio dio Halleyeva kometa

WASHINGTON, DC - JUNE 17: The Lorton Virginia Meteorite is displayed before a hearing of the House Administration Committee in the Longworth House Office Building on Capitol Hill June 17, 2015 in Washington, DC. The meteorite punched a hole in the roof of the Williamsburg Square Family Practice, a doctors office in Lorton, Viginia, on January 18, 2010.   Chip Somodevilla/Getty Images/AFP (Photo by CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP / Ilustracija

Rizik od toga da meteorit udari čovjeka zaista je nizak, tek jedan dokazan slučaj do sada, a pogođena osoba je preživjela s lakšim ozljedama. Tako je obitelj u Hopewellu, New Jersey, doživjela rijetko iznenađenje kada je meteorit, prema policijskom izvješću, probio njihov krov, piše IFLScience.

Čini se da je objekt veličine 10 puta 15 centimetara zaista prirodna stijena, a ne komad svemirskog smeća. Prema policiji, ozlijeđenih nije bilo. Policajci su zatražili pomoć drugih agencija jer iskustva s meteoritima nemaju. U priopćenju navode da je kamen koji je sletio na kuću bio još topao, a smatra se da bi mogao biti povezan s trenutnom kišom meteora Eta Akvaridi.

Većina meteorita izgori u atmosferi

Tu, jednu od najsjajnijih kiša meteora u godini, čine ostaci Halleyeva kometa. Iako je taj komet posljednji put posjetio Sunčani sustav prije 37 godina, otpuhani komadići prašine nastavljaju pratiti njegovu orbitu. Zemlja svakog svibnja i listopada naleti na ponešto od ovog materijala koji tvori meteorske kiše Eta Akvaridi i Orionidi, nazvane po dijelovima neba s kojih, čini se, dolaze.

Većina je veličine zrnca pijeska ili manje, mada su mnogi komadi bili znatno veći prije nego su njegovi vanjski slojevi izgorjeli pri ulasku u zemljinu atmosferu. Većina ovog kamenja u potpunosti izgori prije pada na Zemlju ali može se dogoditi da neki prežive. Još nije jasno je li spominjanje meteorske kiše tek policijsko nagađanje ili su im stručnjaci tako rekli, kaže IFL Science.

Naime, ljudi su skloni brzo zaključiti da je svaki kamen neobičnog izgleda meteor, osobito magnetski. Postoji nekoliko testova koje vrijedi napraviti prije nego odjurite u lokalni muzej uvjereni da ste pronašli stijenu iz svemira. Ako mislite da ste pronašli meteorit, pazite da mu, primjenom snažnih ručnih magneta, ne uništite magnetsko polje, koje je njegova najzanimljivija značajka, savjetuje IFL Science.