Rijedak kamen iz svemira pao je u blizini Berlina, znanstvenici su pronašli fragmente

Otkrili su da se radi o neobično rijetkoj skupini meteorita

FOTO: Universität Berlin/Laura Kranich

Nedugo iza ponoći, 21. siječnja, asteroid dug oko metra, pao je kroz Zemljinu atmosferu, izgorio u vatrenoj lopti koja se vidjela u velikom dijelu Europe, te se srušio na tlo kao fragmenti meteorita, u blizini Berlina. Nije ozlijedio nikoga.

Znanstvenici koji su požurili na mjesto pada, otkrili su da se radi o neobično rijetkoj skupini meteorita, aubritima, koji su stručnjacima i dalje misteriozni. Od 70.000 pronađenih fragmenata meteorita, samo 80 je aubrita, oko 1 posto.

Prvo su ga uočili Mađari

“Trenutno ne znamo porijeklo aubrita, misli se da se možda radi i o planetu Merkuru, ili obitelji asteroida Nysa, ili ateroidu 3103 Eger”, kazao je Denis Vida, istraživač fizike meteora s Western University u Kanadi.

Prvi su asteroid uočili Mađari, a NASA ga je pratila tri sata prije udara da bi predvidjeli gdje će pasti.

Zahtjevna potraga

Čim su stigle vijesti o udaru, lovci na meteorite počeli su pretraživati selo Ribbeck, u blizini Berlina, ali potraga je bila zahtjevna.

Većina meteorita ima tanku koru od crnog stakla, a aubriti nalikuju sivom granitu i izgledaju posve drugačije, kao i druge stijene na Zemlji, pa ih je na terenu teško otkriti.

Fragmenti veličine oraha

Astronomu Peteru Jenniskensu, koji je odmah doletio iz Kalifornije, trebalo je nekoliko dana da s timom studenata pronađe fragmente veličine oraha.

Poljski tim lovaca koji je identificirao prve fragmente, pokazao im je što da traže, što je za dva sata dovelo do pronalaska njihovih prvih fragmenata.

Došao je izvan Zemljine orbite

Iako Merkur ostaje potencijalno izvorište prvih aubritnih meteorita, astronomi misle da je to, u ovome slučaju, malo vjerojatno. Početna izračunata orbita čini se širom, što sugerira da je došao izvan Zemljine orbite, piše The New York Times.

Mogao je i neizravno stići s Merkura, jer je planet možda davno projicirao aubrite na asteroidni pojas između Marsa i Jupitera, što bi objasnilo tako široku orbitu, piše Times.

Iako se ne zna porijeklo ovih meteorita, fragmenti sadrže informacije koje mogu znanstvenicima mogli pomoći da bolje razumiju svemir i stignu korak bliže porijeklu aubrita i sastavljanju priče o formiranju Sunčevog sustava, piše Space.com.