Ogroman napredak u liječenju raka vrata maternice: 'Rezultati su izvanredni, možda i najbolji u zadnjih 20 godina'

Autori studije smatraju da bi novi pristup liječenju uskoro mogao postati standard

Doctors watch a screen with the tests of a patient suffering from cervical cancer during her first session of 3D high rate brachytherapy at the Bolivian Radiotherapy and Oncology Institute (IBRO) in El Alto, Bolivia on May 19, 2020. In Bolivia, cervical cancer is the main cause of death of women in childbearing age with a rate of three a day. (Photo by AIZAR RALDES / AFP)
FOTO: AFP/Ilustrativna fotografija

Znanstvenici kažu da su možda napravili najveći napredak u liječenju raka vrata maternice u 20 godina, koristeći niz postojećih, jeftinih lijekova prije uobičajene radioterapije, javlja BBC. Nalazi ispitivanja, otkriveni na medicinskoj konferenciji ESMO, pokazuju da takav pristup smanjuje rizik od smrti žena od bolesti ili povratka raka za 35 posto.

Neovisna organizacija za istraživanje raka, Cancer Research UK, rezultate je nazvala “izvanrednima”. Rak grlića maternice svake godine pogađa velik broj žena diljem svijeta, mnoge u ranim 30-ima. Unatoč poboljšanjima u radioterapiji, rak se vraća u do trećini slučajeva, što znači da su novi pristupi u liječenju itekako potrebni.

‘Kada liječite rak, vrijeme je sve’

Dr. Iain Foulkes iz Cancer Researcha ističe: “Kada liječite rak, vrijeme je sve”. “Uzbuđeni smo zbog poboljšanja koja bi ovo ispitivanje moglo donijeti u liječenju raka grlića maternice i nadamo se da će kratki ciklusi indukcijske kemoterapije biti brzo prihvaćeni u klinici.”

U studiji je 250 žena s rakom grlića maternice primilo novi tretman – intenzivnu šestotjednu kemoterapiju karboplatinom i paklitakselom, nakon čega je slijedio “uobičajeni” tretman radioterapijom uz tjednu terapiju cisplatinom i brahiterapijom, prenosi BBC.

U drugoj skupini 250 žena primilo je uobičajenu kemoradioterapiju, odnosno kombinaciju kemoterapije i radioterapije. Nakon pet godina, 80 posto pacijentica koje su tretirane novim, kombiniranim, pristupom bilo je živo, a kod 73% njih nije se vratio ili proširio rak. Usporedbe radi, u skupini s uobičajenim pristupom liječenju 72 posto pacijentica bile su žive i nakon pet godina.

Najbolji rezultati u zadnjih 20 godina

“Naše ispitivanje pokazuje da ova kratka dodatna kemoterapija, primijenjena neposredno prije standardne kemoradioterapije, može smanjiti rizik od povratka raka ili smrti za 35%”, rekla je dr. Mary McCormack, glavna istraživačica ispitivanja s Instituta za rak UCL-a i UCLH-a.

“Ovo je najveće poboljšanje u ishodu liječenja ove bolesti u više od 20 godina”, rekla je za BBC. “Ovdje je važna stvar da ako su pacijenti živi i zdravi – bez ponovnog pojavljivanja raka nakon pet godina – vrlo je vjerojatno da će biti izliječeni, tako da je to ono što ovo čini vrlo uzbudljivim.”

Budući da su dva lijeka koja se koriste pri kemoterapiji jeftini, dostupni i već odobreni za upotrebu kod pacijenata, stručnjaci kažu da bi relativno brzo mogli postati novi standard skrbi.

Naravno, tu su i nuspojave

Međutim, autori studije upozoravaju da svaka žena s rakom grlića maternice ne može dobiti iste rezultate liječenja. Nejasno je koliko bi dobro terapija djelovala na žene s uznapredovalom bolešću. Također, lijekovi mogu izazvati neželjene nuspojave, uključujući mučninu ili gubitak kose.

Inače, kemoterapija koristi lijekove za ubijanje stanica raka u cijelom tijelu te se primjenjuju u ciklusima koje određuje specijalist, dok pri terapiji radijacijom zračenje ubija stanice raka pomoću visokoenergetskih rendgenskih zraka.