Oko Aljaske su nestale milijarde rakova. Prvo se mislilo da su se odselili, ali pravi razlog je puno zlokobniji

Snježni rakovi ugibaju zbog gladi

FOTO: AFP

Drugu godinu zaredom Odjel za ribu i divljač Aljaske objavio da je sezona izlova snježnih rakova otkazana. Kao razlog tome naveli su nestanak ogromnog broja rakova iz hladnih voda Beringovog mora. Znanstvenici Nacionalne uprave za oceane i atmosferu u svojoj studiji otkrili su vezu između nedavnih toplinskih valova u istočnom Beringovom moru i iznenadnog nestanka snježnih rakova od 2021. godine.

“Kada sam prvi put dobio podatke iz istraživanja za 2021., bio sam šokiran”, rekao je Cody Szuwalski, glavni autor studije i biolog za ribarstvo pri NOAA-i. “Svi su se nekako nadali i molili da je to bila pogreška u istraživanju i da ćemo sljedeće godine vidjeti više rakova. A onda je 2022. uslijedilo saznanje da će ovo biti dug put”, dodao je.

Problem klimatske promjene

Iako se prošle godine mislilo kako je populacija snježnih rakova znatno smanjena zbog prekomjernog izlova, sada je poznato da je odgovor u nečemu drugome. “Klimatske promjene su problem koji ometa naš sustav upravljanja”, rekao je Szuwalski.

Znanstvenici su još 2020. počeli istraživati što je moglo prouzročiti sve manju populaciju rakova i sve se svelo na dvije mogućnosti – preselili su se ili uginuli. Szuwalski navodi da su pregledali vode sjeverno od Beringovog mora, zapadno prema ruskim vodama, pa čak i u dubljim razinama oceana, piše CNN.

“Zaključili smo kako je malo vjerojatno da su se rakovi preselili i da su vjerojatno uginuli”, objasnio je. Otkrili su da je povećanje temperature značajno povezano s populacijom snježnih rakova i visokim stopama smrtnosti među odraslim jedinkama.

Razlog ugibanja – glad

Snježni rakovi su vrste koje žive u hladnim vodama i nalaze se velikom većinom u područjima gdje je temperatura vode ispod 2 stupnja Celzijusa, iako mogu funkcionirati u vodama do 12 stupnjeva Celzijusa. Toplija oceanska voda vjerojatno je izazvala pustoš u metabolizmu rakova i povećala njihove kalorijske potrebe.

Dok su apetiti rakova rasli, zbog topline je poremećen veliki dio hranidbene mreže Beringovog mora pa je rakovima sve teže pronaći hranu. Posljedica toga je da ugibaju od gladi. “Druge su vrste iskoristile ovu strašnu situaciju”, rekao je Kerim Aydin, koautor studije i biolog za istraživanje ribarstva pri NOAA-inom Znanstvenom centru za ribarstvo na Aljasci.

Postali hrana bakalaru

Temperaturna barijera u oceanu do sada je sprječavala vrste poput pacifičkog bakalara da dođu u ekstremno hladno stanište rakova. Tijekom toplinskog vala, pacifički bakalar uspio je stići u te vode i pojesti dio populacije rakova.

“Za to je kriv toplinski val. Kad je došao, stvorio je ogromnu glad. Druge su se vrste doselile kako bi to iskoristile, a kad je toplinski val prošao, stvari su se možda jednim dijelom vratile u normalu iako rakovi imaju dug put da se nakon svega toga oporave”, dodao je.

Temperature brzo rastu

Temperature oko Arktika zagrijale su se četiri puta brže od temperatura na ostatku planete, izvijestili su znanstvenici. Klimatske promjene izazvale su brzo topljenje leda u arktičkoj regiji, posebno u Beringovom moru na Aljasci što je pojačalo globalno zatopljenje.

“Ono što se događa s rakovima na Aljasci dokaz je da se klimatska kriza ubrzava i utječe na život”, rekao je Szuwalski. “Znao sam da će se to dogoditi u nekom trenutku, ali nisam očekivao da će se dogoditi tako brzo”, zaključio je.