Uznemirujuć podatak: u Beringovom moru bilo je 8 milijardi snježnih rakova. Tri godine kasnije pali su na milijardu

Problem je toliko velik da je ribolov snježnih rakova na Aljasci ove godine morao biti otkazan

Hunters return from a trip along the coast of the Bering Sea near the climate change affected Yupik Eskimo village of Quinhagak on the Yukon Delta in Alaska on April 12, 2019. - With recent unusually high temperatures life in this remote villages has been affected causing eroded land, flooding, and difficulties to access roads and to hunting. Local leaders are also mulling moving the entire village of 700 people to safer grounds. 
"From 1901 to 2016, average temperatures in the mainland United States increased by 1.8 degrees Fahrenheit (one degree Celsius), whereas in Alaska they increased by 4.7 degrees," said Rick Thoman, a climate expert with the Alaska Center for Climate Assessment and Policy. According to a 2009 report by the Government Accountability Office, the majority of the state's more than 200 native villages are affected by erosion and flooding, with 31 facing "inminent threats". (Photo by Mark RALSTON / AFP)
FOTO: AFP

Milijarde rakova nestale su iz hladnih voda Beringovog mora posljednjih godina tako da je i ribolov snježnih rakova na Aljasci ove godine morao biti otkazan. Odbor za ribarstvo Aljaske i Vijeće za upravljanje ribarstvom sjevernog Pacifika objavili su prošli tjedan da je populacija snježnih rakova u Beringovom moru pala ispod regulatornog praga za otvaranje ribolova.

Stvarne brojke koje stoje iza ove odluke su šokantne, populacija snježnih rakova smanjila se s oko 8 milijardi u 2018. godini na 1 milijardu u 2021. godini, prema Benjaminu Dalyju, znanstveniku s Odjela za ribu i divljač Aljaske. “Snježni rak je daleko najzastupljeniji od svih vrsta rakova koji se komercijalno love u Beringovom moru”, rekao je Daly za CNN. “Šok je nestanak toliko milijardi rakova, a to uključuje ženke i bebe.”

Klimatske promjene su glavni faktor

Dužnosnici su kao razlog za ukidanje sezone ribolova naveli prekomjerni izlov jer se iz oceana izlovi više rakova nego što se prirodnim putem može zamijeniti. Broj zrelih mužjaka snježnih rakova smanjio se za 40 posto, a procjenjuje se da ih je u čitavom Beringovom moru ostalo tek oko 20 milijuna kilograma. Ta je brojka zastrašujuća.

Direktor laboratorija Kodiak for NOAA Fisheries, Michael Litzow rekao je za CNN da nije prekomjerni izlov uzrokovao kolaps. Litzow kaže da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem značajan faktor u alarmantnom nestanku rakova. Snježni rakovi su vrsta koja živi u hladnim vodama i najviše ih ima u područjima gdje je temperatura vode ispod 2 stupnja Celzijusa, objašnjava Litzow. Kako se oceani zagrijavaju i morski led nestaje, ocean oko Aljaske postaje negostoljubiv za ovu vrstu.

Temperature oko Arktika brže rastu nego drugdje

Temperature oko Arktika zagrijale su se četiri puta brže od ostatka planete, izvijestili su znanstvenici. Klimatske promjene izazvale su brzi gubitak morskog leda u arktičkoj regiji, posebno u Beringovom moru na Aljasci, što je zauzvrat pojačalo globalno zatopljenje. Zatvaranje ribolova zbog niskog broja i nastavak istraživanja glavni su napori za obnovu populacije u ovome trenutku, kazao je za CNN Ethan Nichols, biolog iz Aljaškog odjela za ribu i divljač.

Stručnjaci su rekli da postoji nešto optimizma za budućnost jer se u sustavu pojavilo nekoliko malih mladih snježnih rakova ali treba proći tri do četiri godine prije nego stasaju i doprinesu ponovnom rastu populacije.