Otkriven uzrok misterioznog pomora slonova u Africi. Što je najgore, znanstvenici predviđaju da će se ponoviti

Predviđaju da bi zagrijavanje Zemlje u budućnosti moglo značiti više uginuća slonova

Kenya Wildlife Services (KWS) Ranger, Josphat Wangigi (C) gives directions at the Amboseli National Park on November 29, 2022 to members of his team as they process the scene, including retereiving the ivory tusks, where the carcass of a young elephant was discovered in an open dry savannah by a local game scout weeks after it succumbed to the effects of a ravaging drought. In southern Kenya's famed Amboseli National Park, flanked by the majestic Mount Kilimanjaro, the signs of the drought are everywhere.
The earth is dry and cracked, animal bones lie along the trails and emaciated trees with yellowing leaves bear witness to the impact of the worst drought in 40 years.
Its latest victim was just seven years old -- far shy of the species' usual life expectancy of six decades. (Photo by Tony KARUMBA / AFP)
FOTO: AFP

Znanstvenici su otkrili uzrok misterioznih masovnih smrti afričkih slonova. Navode da se radi o pandemiji koju stvara jačanje klimatskih promjena. U sjeverozapadnom Zimbabveu je od kraja kolovoza do studenoga 2020. uginulo 35 afričkih slonova. Jedanaest životinja uginulo je u roku od 24 sata.

“Uginuli su u vrlo kratkom razdoblju u bio je to jedan od najzagonetnijih dijelova cijele slagalice. Mnoge životinje ugibaju blizu jedna drugoj, ali ne jedna uz drugu u tako uskom vremenskom razmaku. To je stvarno prilično jedinstveno u ovom dijelu svijeta”, rekao je veterinar Chris Foggin.

U Bocvani uginulo 350 slonova

U Bocvani je ranije iste godine uginulo 350 slonova u samo tri mjeseca. Dužnosnici i znanstvenici su za taj pomor optužili krivolov, trovanje i sušu.

Tek kasnije, kada su stručnjaci analizirali uzorke uzete s 15 slonova koji su umrli u Zimbabveu, ispostavilo se da ih je ubila bakterijska infekcija. Riječ je o malo poznatoj bakteriji nazvanoj Bisgaard takson 45 koja je kod životinja uzrokovala trovanje krvi, piše CNN.

Do uginuća je došlo jer su se resursi hrane i vode smanjivali tijekom sušne sezone, zbog čega su slonovi morali prelaziti sve veće udaljenosti u potrazi za vodom i hranom. Autori studije su rekli da su vrućina, suša i gustoća naseljenosti u tom području vjerojatno pridonijeli izbijanju zaraze.

Pojavljivat će se sve češće

Znanstvenici predviđaju da bi zagrijavanje Zemlje u budućnosti moglo značiti više uginuća slonova. “Prerano je reći da su klimatske promjene utjecale na ovaj događaj, ali bi mogle u budućnosti ako budemo imali dugotrajnije suše. Vjerojatno je da ćemo ponovno vidjeti ovakav pomor”, rekao je Foggin.

Pomor slonova u Bocvani pripisan je cijanobakterijama. Mnoge vrste žive na zidovima, stijenama, zemljištu, a veliki broj vrsta živi u slatkim vodama. Manji broj vrsta cijanobakterija živi u moru. Foggin navodi da nema dokazane poveznice pomora slonova u Zimbabveu i Bocvani.