Otrovne kemikalije nađene u više od 100 popularnih kozmetičkih proizvoda

Proizvodi s visokom razinom fluora često se koriste u blizini očiju i usana, inače osjetljivih na apsorpciju otrovnih kemikalija

woman holding a bottle of face cream and applying on her face
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Per i polifluoralkilne supstance, skraćeno PFAS, skupina su kemikalija koje sadrže 9000 različitih spojeva, a stvorene su četrdesetih godina prošloga stoljeća. PFAS se s vremenom ne razgrađuju, nakupljaju se u okolišu i u ljudskome tijelu i povezane su s ozbiljnim zdravstvenim učincima poput karcinoma, poremećaja hormona, oslabljenog imuniteta i manje porođajne težine.

Ove otrovne kemikalije nalaze se u raznim svakodnevnim potrošačkim proizvodima, uključujući i posuđe za kuhanje koje se ne lijepi, kutije za pizzu, sredstva za odbijanje mrlja pa čak i u kozmetici, pokazalo je novo istraživanje objavljeno prošlog tjedna u časopisu Environmental Science and Technology Letters.

Pola testiranih proizvoda sadrži otrovne kemikalije

Više od polovice kozmetike, testirane u studiji, sadržavalo je visoku razinu otrovnih PFAS kemikalija, izvještava Associated Press. To je prva studija koja je testirala kozmetiku na ukupnu količinu PFAS.

Znanstvenici Sveučilišta Notre Dame testirali su 231 proizvod za šminkanje, tekuće podloge, korektore, rumenila, ruževe i maskare, piše The Guardian. Otprilike 82 posto vodootpornih maskara, 63 posto podloga i 62 posto tekućih ruževa sadržavalo je najmanje 0.384 mikrograma fluora po četvornom centimetru razmazanog proizvoda, piše Science News.

Nakon analize 29 proizvoda koji su imali najveću količinu PFAS, utvrđeno je da ovi proizvodi sadrže četiri kemikalije koje se dalje razgrađuju u druge vrlo toksične spojeve koji mogu izazvati karcinom i malu težinu novorođenčadi, prema Science News.

Vodootporna kozmetika pod posebnim povećalom

Proizvodi koji imaju visoku razinu fluora često se koriste u blizini očiju i usana. Oči, koža i usne osjetljivi su na apsorpciju otrovnih kemikalija. PFAS se apsorbiraju kroz tanke sluznice u blizini usta i suznih kanala. Tijekom života korisnici potroše nekoliko kilograma kozmetike, kaže Graham Peaslee, fizičar sa Sveučilišta Notre Dame.

PFAS se dodaju kozmetici kako bi se povećala dugotrajna nosivost, učinilo da koža izgleda svjetlucavo i glatko. Spojevi povećavaju trajnost, konzistenciju proizvoda i otpornost na vodu. Ne razgrađuju se u vodi, pa kozmetika označena kao vodootporna sadrži najveću razinu kemikalija, tumači The Guardian.

Jesu li kozmetičke tvrtke svjesne toksičnosti fluora?

Znanstevnici nisu sigurni jesu li kozmetičke tvrtke svjesne toksičnosti fluora u njihovim proizvodima. U 88 posto proizvoda oznaka nije otkrivala PFAS pa je potrošaču gotovo nemoguće izbjeći toksine, izvještava CNN.

Iako je pola testirane šminke sadržavalo PFAS, druga polovica nije što pokazuje da se proizvodi mogu proizvoditi i bez ovih kemikalija, zaključuje The Guardian.