Ovaj komadić drveta ustvari je izgubljeni artefakt iz Keopsove piramide. Pronašli su ga slučajno u kutiji cigara u Škotskoj

Drveni fragment iz doba gradnje piramide izgubljen je prije 70 godina

A handout picture released by the University of Aberdeen on December 16, 2020 shows pieces of cedar wood originally discovered in 1872 inside the Great Pyramid at Giza in Egypt and recently rediscovered in the collection of the University of Aberdeen's museum after being lost for more than 70 years. - One of only three artefacts ever recovered from inside Egypt's Great Pyramid has been found in a misplaced cigar tin in a Scottish university collection, academics revealed on December 16. The fragment of cedar wood, which has been found to date back 5,000 years to the building of the pyramid at Giza, was first discovered in the late 19th century but had been missing for more than 70 years. (Photo by - / UNIVERSITY OF ABERDEEN / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / UNIVERSITY OF ABERDEEN " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Nakon više od 70 godina od nestanka, fragmenti drveta iz 5000 godina stare Velike piramide u Gizi slučajno su pronađeni u kutiji cigara na škotskome Sveučilištu u Aberdeenu, objavili su znanstvenici u srijedu, dodajući kako se nadaju da će taj davno izgubljeni egipatski artefakt baciti novo svjetlo na Keopsovu piramidu.

Pronađeni komadići cedrovine dio su triju predmeta što ih je 1872. godine u Kraljičinoj komori piramide pronašao britanski arheolog Waynman Dixon.

Dva od njih, lopta i brončana kuka koja se vjerojatno koristila pri gradnji, čuvaju se u Britanskom muzeju, no ostaci drveta su u međuvremenu nestali.

Nisu znali gdje je

Komad cedrovine, za koji se vjeruje da je korišten tijekom gradnje piramide, doniran je sveučilištu 1946. godine, no od tada kao da je propao u zemlju.

Godine 2001. pojavio se trag – pretpostavljalo se da je komad drveta doniran škotskom sveučilištu u Aberdeenu, no nije ga bilo moguće pronaći.

Krajem prošle godine egipatska kustosica Abeer Eladany pregledavala je predmete u azijskoj muzejskoj zbirci Sveučilišta u Aberdeenu te je pritom naišla na nešto što ondje nije pripadalo – na neuglednu kutiju za cigare ukrašenu nekadašnjom egipatskom zastavom u kojoj se nalazilo nekoliko komadića cedrova drva.

Izgubljeni fragment

Eladany, koja je porijeklom iz Egipta i provela je deset godina kao zaposlenica Egipatskog muzeja u Kairu odmah je prionula temeljitoj provjeri. Istraživši muzejske zapise, shvatila je da je slučajno naletjela na izgubljeni artefakt iz Velike piramide u Gizi. “Čim sam provjerila brojeve u našem egipatskom registru, odmah sam znala o čemu se radi”, rekla je Eladeny.

“I ranije sam radila na arheološkim iskapanjima u Egiptu, no nisam mogla ni pomisliti da ću ovdje, na sjeveroistoku Škotske, pronaći nešto tako važno za nasljeđe vlastite zemlje”, dodala je arheologinja Eladany.

Neil Curtis, upravitelj muzeja arheoloških zbirki Sveučilišta u Aberdeenu smatra da će ovo otkriće bez sumnje potaknuti zanimanje za Dixonove artefakte i dodatno rasvijetliti način na koji je nastajala Velika piramida. Velika ili Keopsova piramida visoka je 139 metara i izgrađena je prije 4500 godina. Najveća je u skupini piramida u Gizi, najstarijem i jedinom sačuvanom od sedam svjetskih čuda antike.