Ovaj spektakularni timelapse, sastavljen od 21.000 fotki, nikako neće sjesti ljudima koji misle da je Zemlja ravna ploča

Video je snimio astronaut Alexander Gerst i radi se o najduljem kontinuirananom videu Zemlje

FOTO: Screenshot/Youtube

Nakon što je prošli tjedan snimio spektakularan video lansiranja ruske teretne svemirske letjelice Progress MS-10, europski astronaut Alexander Gerst, sad ima novi, jednako impresivan timelapse video Zemlje. Radi se o videu sastavljenom od hrpe fotografija koje je Gerst snimio s Međunarodne svemirske postaje. U 15-minutnom videu tako možemo vidjeti promjenu iz dana u noć, s pogledom na razne lokacije diljem svijeta.

Video je sastavljen od više od 21.000 pojedinačnih fotografija, koje je Gerst snimio u nekoliko sati 6. listopada ove godine. ISS-u treba oko 90 minuta da napravi jedno puno orbitiranje oko Zemlje, a u videu možemo vidjeti dva potpuna prijelaza.

ISS slavi 20. rođendan

Video počinje negdje iznad Tunisa, nakon čega prelazi preko Italije i ostalih dijelova Europe, prije nego što Zemlja padne u noć. U tom trenu, vide se spektakularna svjetla iz Kine. U jednom trenu možemo vidjeti i par grmljavinskih oluja iznad Pacifičkog oceana.

U slučaju da u nekom trenu videa nemate pojma gdje se ISS nalazi, u gornjem kutu se pojavljuje i praktična karta koja pokazuje njegovu lokaciju.

Gerstov novi video nastavak je obilježavanja 20. godišnjice lansiranja prve komponente ISS-a, koju su prikladnim objavama obilježile NASA, ESA i ostale partnerske svemirske organizacije. Inače, prvi modul ISS-a, nazvan Zarya, lansiran je 20. studenog 1998. godine.