Ovaj student MIT-a snimio je operaciju vlastitog mozga. Da lakše shvati što mu se događa

Steven Keating napravio je veliko istraživanje o tumoru kojeg je imao na mozgu

FOTO: Steven Keating/flickr

Kada je studentu strojarstva s MIT-a, Stevenu Keatingu, prošle godine dijagnosticiran tumor na mozgu, on je odlučio kako je to prava prilika da napravi znanstveno istraživanje na samome sebi. 26-godišnjak je otkrio kako ima astrocitomu, vrstu tumora koja mu se nalazila na lijevom frontalnom režnju mozga. U narednim mjesecima Steven je prikupio 75 gigabajta informacija koji su sezali od 3D printa njegovog mozga, pa do patologije tumora, CT-a mozga i prikupljanja uzoraka vlastite stolice tijekom kemoterapije kako bi vidio na koji način ona mijenja floru njegovog želuca.

Keating je svaki dio svog iskustva s tumorom pretvorio u veliko istraživanje podataka. Sva svoja otkrića dijelio je na javnim tribinama ili putem svoje internet stranice, a ujedno je surađivao sa istraživačima kako bi se njegov rad objavio. Na taj način htio je poticati druge da rade istu stvar.

Potreba za informacijama

“Podaci mogu liječiti. Za mene, pristup svim podacima dopušta da shvatim što mi se događa. Ako dijelimo podatke, istraživači i ostali pacijenti mogu ih koristiti kako bi shvatili što će im se dogoditi.” rekao je Keating.

17282228272_6896d759a4_k
Slike Keatingovog mozga Steven Keating/flickr

Keating, inače i bivši student kinematografije, odlučio je snimiti i svoju desetosatnu operaciju mozga u ‘Birgham and Women’s’ bolnici u Bostonu. “Zatražio sam da se operacija snimi. Medicinske sestre su koristile svoje iPhone mobitele kako bi snimile operaciju, pa je tako video i audio snimljen kroz osobne mobitele. Pitate se kako je gledati vlastitu operaciju mozga? To je poprilično ludo iskustvo. Da nisam vidio video ne bih znao što su mi radili. Pacijenti imaju pravo shvatiti što im doktori rade, pogotovo kada se radi o mozgu” objasnio je Keating.

Bolje shvaćanje

Trenutno Keating prolazi tretmane i radi na doktoratu, zalaže se za to da svaki pacijent ima potpuni pristup vlastitim zdravstvenim podacima, pogotovo kroz promjene predložene u zdravstvenim propisima. “Vjerujem da je potpuni pristup zdravstvenim podacima pacijenta u jednostavnoj, standardiziranoj i digitalnoj formi kroz aplikacijsko programsko sučelje od presudne važnosti” smatra Keating.

Njegov znanstveni eksperiment teško iskustvo čini podnošljivijim. “Ako gledamo na stvari na način znatiželjnog, a ne strašnog problema, to može činiti znatnu razliku pogotovo kada govorimo o neurološkim pitanjima kao što je operacija mozga. Pozitivno je da pacijenti shvate znanstvenu podlogu iza ovoga, kako moj tumor na mozgu izgleda i podatke istraživanja.”

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=OGNbmkRL2U4]