Ovih dana ćete možda malo previše piti, evo mali podsjetnik što će vam se pritom događati u mozgu i tijelu

Djelovanje alkohola ovisi o tome koliko ga brzo i kako pijemo

FOTO: melalouise/Flickr

Konzumiranje alkohola kod ljudi često potakne razne emocije poput sreće ili tuge, a kakvo će biti njegovo djelovanje naročito ovisi o tome koliko ga brzo i kako pijemo.

Zbog pretjeranog unosa alkohola mnogi ujutro često mogu osjećati mamurluk, glavobolju, tijekom njegove konzumacije moraju puno mokriti, a on također može stimulirati želju za seksom unatoč tome što alkohol nije dobar za seks.

IFL Science je zajedno sa autorom Buzza, Stephenom Braunom, pokušao objasniti što se to točno događa u našem tijelu kada se napijemo.

1. Na početku se osjećamo sjajno

14895803631_6162819122_o
Prvih pola sata nakon konzumacije alkohola osjećat ćete stimulirajuće efekte i euforiju Kristoffer Trolle/Flickr

Kakvo će biti djelovanje alkohola u tijelu ovisi o tome koliko i kako brzo pijemo. Alkohol je kao granata i raspršava se svuda po tijelu. Kako pijemo, alkohol, odnosno etanol putuje u želudac i apsorbira se vrlo brzo u krv koja ga prenosi po tijelu.

Tijelo reagira kao da ste uzeli jak otrov i pokušava ga se riješiti. Jetra počinje ubrzani proces razgradnje alkohola i proizvodi encime koji se zovu alkoholna dehidregenaza koji pretvaraju alkohol u acetaldehid.

Acetaldehid koji je, smatra se, glavni krivac za mamurluk, razgrađuje se u octenu kiselinu. Pijete li više nego jetra može procesuirati, počinjete osjećati pijanstvo. Koliko brzo ćete se napiti ovisi o nizu faktora, a najvažnije je koliko ste prije jeli.

Alkohol ima dvije faze. Otprilike prvih pola sata ili nešto dulje osjećat ćete stimulirajuće efekte i euforiju. Alkohol smanjuje kočnice i mozak luči nešto dopamina pa se osjećate dobro.

2. Slijedi depresivni efekt

4428278817_8c5ee3876c_o
Alkohol pogađa druge dijelove mozga izazivajući depresivne efekte Bryan Rosengrant/Flickr

Poslije nekoliko čaša postajete nespretniji, ne reagirate na situacije brzo i sve vam je mutnije u glavi. Alkohol počinje pogađati druge dijelove mozga izazivajući depresivne efekte.

Poznato je da alkohol povećava učinke transmitera koji koči, gama aminobutrične kiseline u mozgu (GABA). GABA je neurotransmiter koji usporava reakcije. To uzrokuje trome pokrete i utječe na govor. Ovo nije trenutak za važne odluke. Alkohol deprimira inhibitorne centre ponašanja u cerebralnom korteksu čineći da radite stvari koje trijezni ne biste radili.

3. Puno mokrimo

LKOHOL BLOKIRA ANTIDIURETIČKI HORMON ZBOG ČEGA TIJELO LUČI VIŠE TEKUĆINE NEGO ŠTO STE UNIJELI PIĆEM
LKOHOL BLOKIRA ANTIDIURETIČKI HORMON ZBOG ČEGA TIJELO LUČI VIŠE TEKUĆINE NEGO ŠTO STE UNIJELI PIĆEM Flickr

Tek ste došli iz toaleta, a morate opet ići. To je zato jer jetra manijakalno radi pokušavajući se riješiti viška alkohola. Alkohol blokira jedan antidiuretički hormon, znan kao vasopresin.

Vasopresin inače spriječava bubrege da izlučuju previše tekućine. Kada je vasopresin blokiran, tijelo počinje lučiti više tekućine nego što ste zapravo unijeli pićem. Završit ćete dehidrirani, a to je dodatni uzrok mamurluka.

4. Želimo seks ali…

730147985_e47727a744_z

Alkohol može stimulirati želju za seksom ali smanjuje odgovor. Kako bi Shakespeare rekao izaziva želju ali odnosi predstavu. Poslije treće ili četvrte čaše, sve ide nizbrdo. Alkohol nikako nije dobar za seks.

Zbog alkohola teže je postići erekciju, podmazivanje ne funkcionira dobro i teško je postići orgazme. Pazite da vam se ne desi da se drugo jutro probudite kraj nekoga, čudeći se, ma što mi je bilo.

Pod utjecajem alkohola činit će vam se da vam je netko puno privlačniji nego kad ste trijezni zbog toga što vam olabave svi emocionalni centri u mozgu.

Studija objavljena u časopisu Addiction sugerira da alkohol smanjuje sposobnost procjene simetrije lica što utječe na to koliko nam je netko privlačan.