Ovih 8 stvari se događa u vašem tijelu kada prestanete piti alkohol

Uzmite stanku od konzumacije alkohola, čak i ako je to samo na nekoliko tjedana

FOTO: Daniel Foster/Flickr

Možda se vaša čašica vina uvečer nekim čudom pretvorila u dvije-tri čaše. Pretjerujete li sa pivom to se može brzo vidjeti na trbuhu. Bez obzira na to da li želite smršaviti ili ste procijenili da je vaša navika postala preučestala, suzdržavanje od pijenja alkohola može biti vrlo teško. No, koristi koje ćete imati, vrijedne su napora.

Uzmite stanku od konzumacije alkohola, čak ako je to i prekid od samo nekoliko tjedana, pogotovo ako pijete više od dnevnog limita. Stanka od konzumacije alkohola može biti korisna osobito ako on počne utjecati na posao ili privatni život.

Usput, dnevni limit je jedna čaša za žene, odnosno dvije za muškarce. Evo što možete očekivati da će se desiti ako prestanete piti, privremeno ili zauvijek.

1. San je puno čvršći

4354984174_7d58cbfd98_o
San postaje kvalitetniji nakon prestanka konzumacije alkohola Henning Witzel/Flickr

Nedavno provedena studija kaže da pijenje prije odlaska u krevet povećava alfa valove u mozgu. To je cerebralna aktivnost koja se javlja kada smo budni ali se odmaramo. Rezultat povećanja alfa valova je poremećen san.

Revizija 27 studija pokazuje da alkohol može pomoći ljudima da brže i dublje zaspu na početku, ali ozbiljno remeti kvalitetu sna nakon tog početnog perioda spavanja.

Možda ćete se, kada prestanete piti, vrtiti po krevetu, ali san će vam ubrzo biti puno kvalitetniji pa ćete se slijedeći dan osjećati svježije i bistrije. Dobar san donosi bolje raspoloženje, bolju koncentracija i bolje mentalne sposobnosti.

2. Manje ćete jesti za večeru

Alkohol je jedan od največih uzroka zašto jedemo previše. Možda zbog toga jer povećava osjećaj gladi sudeći prema novoj studiji objavljenoj u časopisu Obesity.

Znanstvenici su ustanovili da su žene koje su pile dva pića, jele oko 30 posto više nego one koje su pile vodu. Čak i blaga intoksacija povisuje aktivnost hipotalamusa u žena čineći ih osjetljivima na miris hrane i stvara želju da pojedu više.

3. Javlja se nova želja za slatkim

chocolate mousse from Standard Hotel (NYC)
Slatko izaziva zadovoljstvo jednako kao alkohol Derek Lo/Flickr

Šećer potiče lučenje dopamina koji izaziva zadovoljstvo. Alkohol radi isto. Vrlo je vjerojatno da kada prestanete uzimati jednu supstancu koja izaziva “sreću” da ćete posegnuti za drugom. Nemojte se iznenaditi ako počnete više jesti slatko.

4. Kile će pasti

Alkohol je neprimjetan način na koji se unose kalorije u organizam. Jedna margarita znači više od 300 kalorija, uglavnom šećera, a pina colada 450 kalorija. Studija kaže da muškarci one dane kada piju unesu dodatnih 450 kalorija, a žene 300 kalorija. Ako ne pijete možete sebi priuštiti i desert, a počet ćete gubiti kile bez puno napora.

5. Ljepša vam je koža

3330806427_b1a0701b03_b
Koža postaje hidratiziranija Lotus Carroll/Flickr

Već poslije nekoliko dana apstinencije od alkohola primijetit ćete da vam koža izgleda svježije i da je bolje hidratizirana. Alkohol povećava proizvodnju antidiuretic hormona u tijelu koji pomaže tijelu da resorbira vodu.

Manje vode i koža izgleda sasušeno. Rumenilo obraza i oko nosa proći će, a drugi mogući simptomi na koži kao perutanje, ekcemi ili rosacea, poboljšat će se.

6. Više novca u novčaniku

Pijenje, osobito skupih pića, nije jeftina navika. Odvojite trenutak pa zbrojite koliko na to trošite doma i u gradu. To vam svakako može biti dodatna motivacija da prestanete piti.

7. Osjetit ćete zavist zbog drugih koji piju (ali brzo će proći)

5513830579_ec0bf2169f_o
Osjećaj mrzovolje zbog prestanka pijenja proći će Piotr Wiktorski

Sigurno će biti trenutaka kada ćete imati osjećaj da nešto propuštate, a to vas može učiniti mrzovoljnima. Ljudi često koriste alkohol za izazivanje dobre volje, a kada više ne piju počinju se osjećati nemirno i potreseno. Taj osjećaj će ubrzo proći.

8. Rizik od karcinoma pada ali može porasti rizik srčanih problema

Konzumacija alkohola vezana je uz povećan rizik obolijevanja od karcinoma usta, jetre, dojke, kolona i rektuma. Rizik raste kako više pijete. Na drugoj strani postoje studije koje pokazuju da umjereno uzimanje alkohola smanjuje srčane probleme. Rizik moždanog udara, dijabetesa i smrtnost može lagano porasti ako ne pijete češicu dnevno, pretpostavljajući naravno da je to samo čašica.