Ovo bi moglo biti veliko: znanstvenici počeli klinička ispitivanja laboratorijski uzgojene krvi

Umjetna krv je potencijalni spas za pacijente s rijetkim krvnim grupama i poremećajima

Bags with human red blood cell concentrate (erythrocytes concentrate) lay at the production and logistics center of the Bavarian Red Cross (BRK) blood donation service in Wiesentheid, southern Germany, on July 24, 2012. The product is needed for blood transfusions.     AFP PHOTO / DAVID EBENER    GERMANY OUT (Photo by DAVID EBENER / DPA / AFP)
FOTO: AFP

Kao dio kliničkog ispitivanja u Velikoj Britaniji, znanstvenici su izveli prve transfuzije crvenih krvnih stanica uzgojenih u laboratoriju kako bi testirali koliko dugo stanice mogu živjeti. Krv je uzgojena iz matičnih stanica, izdvojenih iz donirane krvi. Kada su stavljene u hranjivu otopinu, matične stanice koje mogu sazreti u bilo koju vrstu stanica u tijelu, umnožile su se, a istraživači su ih potaknuli da se pretvore u crvene krvna zrnca, piše BBC.

Do sada su dva sudionika ispitivanja dobila transfuziju krvi uzgojene u laboratoriju, a niti jedan nema neželjenih posljedica, prema izjavi Sveučilišta Cambridge. Transfuziju će primiti još oko deset ljudi. “Ovo je važan korak na putu prema širokoj medicinskoj upotrebi krvi uzgojene u laboratoriju”, piše The Guardian.

Veliki medicinski značaj ove inovacije

Većina transfuzija će se podrazumijevati davanje krvi prikupljene od donora, ističe CNBC. Ali znanstvenici se nadaju da bi jednoga dana krvne stanice uzgojene u laboratoriju mogle nadopuniti uzimanje krvi davatelja kako bi se pomoglo pacijentima s krvnim poremećajima i rijetkim krvnim grupama.

Crvena krvna zrnca prenose kisik do tkiva u tijelu koja ga koriste za proizvodnju energije. Za osobe s određenim krvnim stanjima kao anemija srpastih stanica, crvene krvne stanice ne kreću se lako kroz krvne žile i mogu blokirati protok krvi. Transfuzije krvi pomažu u liječenju takvih stanja ili su potrebne ljudima koji su izgubili mnogo krvi.

Pacijenti mogu primati krv samo od ljudi kompatibilne krvne grupe. Neke su krvne grupe rijetke i nema mnogo onih koji im mogu donirati krv. Laboratorijski uzgojena krv moga bi pomoći u rješavanju tog problema, objašnjavaju sa Sveučilišta Cambridge.

Umjetna krv traje znatno duže

Pretpostavlja se da laboratorijski uzgojene stanice mogu trajati dulje od doniranih. Budući da su novostvorene, znanstvenici kažu da bi mogle preživjeti cijeli životni vijek crvenih krvnih stanica, 120 dana, u tijelu primatelja, navodi CNBC. Krv primljena od davatelja sadrži nove i stare stanice, zbog čega ne traje toliko dugo.

Krv koja duže traje mogla bi značiti mnogo za pacijente koji trebaju redovite transfuzije. Broj neophodnih transfuzija bi se smanjio, a time bi značajno opao rizik od komplikacija uzrokovanih čestim transfuzijama, poput nakupljanja željeza u tijelu, navodi The Guardian.

Sudionici ispitivanja primati će mini transfuzije od pet do 10 mililitara standardne krvi, uz još jednu transfuziju krvi uzgojene u laboratoriju, u razmaku od četiri mjeseca. Uobičajene transfuzije puno su veće od ovoga, objašnjava časopis Fortune. Znanstvenici još moraju otkriti kako uzgojiti značajno veće količine krvi u laboratoriju, a do tog će otkrića najvjerojatnije proteći još nekoliko godina.