Kroz iduće dvije godine volonteri će testirati sintetičku krv koja će mijenjati medicinu

Krv je proizvedena od matičnih stanica krvi pupkovine i krvi odraslih donora

FOTO: medicozz/Flickr

Sintetička krv napravljena u laboratoriju kroz dvije godine će se donirati volonterima, objavio je britanski NHS (National Health Service). Dugoočekivano kliničko ispitivanje umjetnih crvenih krvnih zrnca trebalo bi se, prema znanstvenicima NHS-a, dogoditi prije 2017. godine.

Krv je napravljena od matičnih stanica izvađenih iz krvi pupkovine novorođenčati ili iz krvi odraslih donora. Prvo ovakvo kliničko ispitivanje uključivat će transfuziju iznimno malene količine sintetičke krvi kako bi se provjerilo postoje li ikakve štetne reakcije.

Znanstvenici se nadaju kako će NHS moći napraviti neograničene količine crvenih krvnih stanica za hitnu transfuziju, ali je primarni cilj napraviti specijalizirane donacije krvi za osobe koje boluju od bolesti krvi poput anemije i talasemije kojima je potrebna redovita transfuzija.

Umjetna krv za specifične grupe pacijenata

“Ispitivanje će usporediti proizvedene stanice sa doniranom krvi. Naša namjera nije zamijeniti doniranje krvi, nego pružiti specijalizirani tretman za specifične grupe pacijenata.”, rekao je Nick Watkins, pomoćni direktor istraživanja i razvoja na odjelu za krv i transplantaciju u NHS-u.

Matične stanice izolirane iz krvi pupkovine koju su donirale trudne majke i iz krvi odraslih donora, uspješno su manipulirane u laboratoriju pa su se one razvile u crvene krvne stanice koje mogu funkcionirati i regularno prenositi kisik iz pluća u krvotok.

Ispitivanja s ljudima uključivati će transfuziju crvenih krvnih stanica napravljenih od matičnih stanica odraslih donora, a ako se to pokaže uspješnim onda će slijediti transfuzija crvenih krvnih stanica napravljenih od krvi pupkovine koju su donirale trudne majke, rekao je doktor Watkins.

Krv nema problema s infekcijama

“Napravljene krvne stanice mogu se usporediti sa stanicama donora.”, tvrdi Watkins. Klinička ispitivanja bit će dio petogodišnjeg programa kreiranja crvenih krvnih stanica na kojima će raditi znanstvenici sa Sveučilišta Bristol, Cambridge i Oxforda.

Njihov glavni cilj je napraviti krvne stanice za pacijente sa kompleksnim krvnim grupama zbog kojih imaju problema u pronalasku odgovarajućeg donora.

Paralelno sličan projekt odvija se u Škotskoj. Proizvedene krvne stranice imaju prednost jer nemaju problema s infekcijama pošto nikada nisu bile u ljudskom tijelu, a to znači da ne postoji rizik od prenošenja HIV-a ili hepatitisa.