Ovo je dokument o planu cijepljenja, izvukli smo najvažnije

20.11.2020.,   Zagreb - U Vladi RH je odrzan je sastanak vladinog Znanstvenog savjeta za koronavirus. Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic odrzao je konferenciju za medije na kojoj je govorio o zakljuccima sastanka.
Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: Igor Kralj/PIXSELL

Nacionalni stožer civilne zaštite danas je održao konferenciju za medije na kojoj je objavio kako je u zadnja 24 sata zabilježeno 3955 novih slučajeva zaraze koronavirusom te kako je preminulo 68 osoba.

Capak je potom detaljno iznio plan cijepljenja protiv koronavirusa koji je u međuvremenu objavljen i na stranicama Vlade. Ovo su ključni detalji dokumenta.

1. Koliko cjepiva je naručeno?

U dokumentu je navedeno kako je Hrvatska naručila 5,6 milijuna doza cjepiva od raznih proizvođača za prvu fazu cijepljenja te dodatnih 300.000 doza za kraj 2021. godine, “kako bi se osigurao kontinuitet opskrbe cjepivom za slučaj da bude potrebno sezonsko cijepljenje svake godine”.

2. Od kojih proizvođača smo naručili?

Budući da proces naručivanja ide na razini EU, piše kako su se pregovori Europske unije početno odnosili na šest proizvođača: AstraZeneca/Oxford, Johnson&Johnson, Sanofi/GSK, BioNTech/Pfizer, CureVac i Modernu. Europska unija pregovara i s proizvođačima Novavax, Valneva i Reithera s obzirom na to da se radi o različitim tehnologijama proizvodnje. Hrvatska je sklopila sporazume s AstraZenecom Johnson&Johnsonom i CureVacom. Iskazali smo interes za cjepivo Moderne i Pfizera i to po milijun doza od svakog proizvođača.

To konkretno izgleda ovako:

AstraZeneca 2.705.000 doza
Johnson&Johnson 900.000 doza
CureVac – 300.000 preporučio HZJZ, naručit će se manji broj doza krajem 2021.
Moderna- iskazali interes za milijun doza
Pfizer – iskazali interes za milijun doza

3. Tko će provoditi cijepljenje?

Uobičajeni sustav cijepljenja temelji se na mreži županijskih zavoda za javno zdravstvo (21 županijski zavod) s epidemiološkim službama koje su koordinatori liječnika cjepitelja na području svoje županije, obajšnjava se u dokumentu.

Cjepitelji su liječnici obiteljske medicine kojih ima približno 2100, liječnici školske medicine kojih ima približno 155 i epidemiolozi kojih ima nešto više od 100 kao i drugi liječnici i zdravstveni djelatnici koji sukladno Zakonu mogu cijepiti pod nadzorom liječnika.

4. Je li cjepivo dobrovoljno i besplatno?

Cjepivo će za sve biti besplatno kako bi svi građani mogli dobiti potrebnu zaštitu od zaraze virusom, a osim toga bit će i dobrovoljno. Capak je danas naglasio kako je važno da se što više ljudi cijepi kako bi bilo efikasno.

5. Koliko puta se treba cijepiti?

Kako bi cjepivo moglo učinkovito zaštititi od zaraze koronavirusom, potrebno je primiti dvije doze u razmaku od nekoliko tjedana.

6. Tko je prioritet?

Prioritetne skupine, piše u dokumentu, obuhvaćaju osobe s povećanim rizikom od teških oblika bolesti, djelatnike u zdravstvu te korisnike i djelatnike domova za starije i odrasle osobe s invaliditetom. Nakon cijepljenja ovih skupina stanovništva predviđeno je da se cjepivo ponudi cijelom stanovništvu.

7. Gdje će se cijepiti?

Na početku, kad se budu cijepile prioritetne skupine, posebno s cjepivom koje zahtjeva skladištenje na vrlo niskim temperaturama, ono će se provoditi kampanjski u zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne skrbi. “Ovisno o potrebama na županijskoj razini, uz uobičajeni sustav cijepljenja putem zavoda za javno zdravstvo, osnivat će se posebni mobilni timovi cjepitelja”, piše.

8. Kada će cijepljenje početi?

U dokumentu još ne piše očekivani datum početka cijepljenja, kao ni kad bi mogle početi isporuke prvih doza, jer to još uvijek nije poznato na razini cijele EU. Naime, prvo treba doći do odobrenja cjepiva, što se u EU još nije dogodilo.