Pao još jedan mit o zdravoj hrani: tamna čokolada nije dobra alternativa mliječnoj, prepuna je teških metala

Teški metali povezani su s plućnim problemima, pamćenjem, karcinomom, a ponekad i s preuranjenom smrću

Tamna čokolada oduvijek se smatrala zdaravijom alternativom mliječnoj čokoladi. Smatra se da može poboljšati naše raspoloženje, djelovati protuupalno i čak pojačati protok krvi.

Ali neprofitna organizacija Consumer Reports iz New Yorka, napravila je testove na 28 marki čokolada, kao Lindt, Tony’s, Ghirardelli, Hershey’s, Godiva i upozoravaju da sve sadrže teške metale kao olovo i kadmij, piše NPR.

Teški metali povezani su s plućnim problemima, pamćenjem, karcinomom, a ponekad i s preuranjenom smrću. No, da bi ste primijetili bilo kakav učinak, stručnajci kažu da bi morali dnevno pojesti više od cijele table čokolade.

Olovo i kadmij uzrokuju niz nuspojava

Poznato je da olovo, kod odraslih osoba u slučaju dugotrajne izloženosti, uzrokuje gubitak pamćenja, bolove u trbuhu i loše raspoloženje. Kod djece, teški metali, u velikim koncentracijama, mogu oštetiti mozak i središnji živčani sustav što dovodi do problema s učenjem i ponašanjem. A čak i niske razine izloženosti kadmiju povezuju se s krhim kostima i karcinomom bubrega.

Kako bi utvdili sadrže li proizvodi opasne razine olova i kadmija, neprofitna organizacija ih je mjerila prema standardima koje je postavio Kalifornijski ured za procjenu opasnosti po zdravlje okoliša.

Standardi za opću izloženost, ne za sigurnost hrane, kažu da ljudi ne bi trebali biti izloženi više od 0.5 mikrogtrama olova i 4.1 mikrograma kadmija dnevno. Od 28 testiranih, 23 čokolade, znači 82 posto, sadržavale su razine olova od dva i pol puta više od te doze te dva do tri puta više kadmija. Samo pet čokolada imalo je razine ispod službeno prihvaćenih kalifornijskih standarda.

Kako su metali dospjeli u čokoladu?

Kadmij se prirodno nalazi u tlu i biljka kakaovca ga može apsorbirati dok raste te ga direktno prenosi u zrno. A olovo može pronaći svoj put tijekom procesa proizvodnje.

Industrijska prašina, često iz emisija automobila i elektrana, može se infiltrirati u zalihe zrna kakaovca tijekom procesa sušenja. Smanjenje kontakta mokrog zrna kakaovca sa zemljom i prašinom može smanjiti sadržaj olova u čokoladi za od 10 do 25 posto, kažu toksikolozi.

Stručnjaci Consumer Reportsa kažu da tabla čokolade, čak i one s visokim sadržajem kadmija i olova vjerojatno neće uzrokavati trenutnu štetu.

Odgovor institucija

Kada se čokolada konzumira u umjerenim količinama, razine olova i kadmija nisu razlog za brigu. Osoba bi trebala pojesti prekomjerne količine ili jednu čokoladu svaki dan da bi zbog toga pretrpjela ozbiljniju štetu. Ali često izlaganje otrovnim metalima predstavlja rizik za zdravlje ljudi.

Ako se pobrinete da vaša prehrana bude dobra i uravnotežena, s dovoljno kalcija i željeza, zaštititi ćete sebe od apsorpcije olova i kadmija, poručuju stručnjaci s John Hopkinsa. Nacionalna udruga slastičara, govoreći u ime udruge proizvođača čokolade, kaže da se u tamnoj čokoladi može uživati i dalje, jer su proizvodi u skladu sa strogim zahtjevima kvalitete i sigurnosti.

Glasnogovornica Američke agencije za hranu ilijekove rekla je da će agencija utvrđivati razinu kontaminata koja uzrokuje da hrana nije sigurna i da će sa proizvođačem raditi na rješavanju problema i poduzimanju koraka za spriječavanje da proizvod uđe ili ostane na američkom tržištu.