Petrinju, Sisak i okolicu danas su pogodili jači potresi. Šteta nakon prvog je ozbiljna, evo što se zna

Najgore je stradala Petrinja čiji je gradonačelnik već zatražio pomoć države

FOTO: Pixsell

Tri jača potresa i nekoliko manjih jutros su zatresli središnji dio Hrvatske. Ozlijeđenih nema, a materijalna šteta prijavljena je u Sisku, Petrinji i okolici. Na licu mjesta već su najviši državni dužnosnici, koji su s gradonačelnicima pogođenih gradova razgovarali o stanju na terenu i načinima na koje im država može pomoći. Pripremili smo pregled događaja.

1. Najsnažniji potres oko pola 7

Prvi potres dogodio se u 6:28 sati, s epicentrom 5 kilometara jugozapadno od Petrinje. Procjene su u prvi mah govorile o snazi 5,1 ili 5,2 stupnja po Richteru, ali Seizmološka služba na kraju je objavila kako je prema njihovim očitanjima snaga prvog potresa bila točno 5.0 stupnjeva po Richteru. Intenzitet u epicentru bio je VII stupnja ljestvice, dodali su.

2. Još dva ozbiljna potresa tijekom jutra

Nedugo nakon prvog, uslijedila su još dva manja, ali još uvijek prilično snažna potresa. Prema Seizmološkoj službi udarili su u 7:49 i u 7.51 sati, s magnitudama 4.7 i 4.1 po Richteru. Epicentri ovih potresa bili su jugoistočno od Petrinje.

3. Najteže su stradali Sisak i Petrinja

Vrlo brzo pojavile su se snimke i fotografije koje pokazuju snagu prvog potresa. Najviše su stradali gradovi Sisak i Petrinja, odakle stižu informacije o materijalnoj šteti, posebno na starijim zgradama. Vide se smrvljene cigle koje su pale na cestu, olabavljeni crjepovi koji su pali ili tek prijete da će pasti s krovova i fasada otpala sa starijih zgrada.

Mediji javljaju i o težim oštećenjima, poput srušenih dimnjaka, te o ozbiljnoj šteti na zgradi Gradske uprave u Petrinji. Na snimkama iz tog grada čuje se vatrogasne sirene, a vijesti govore o panici koja je zavladala među građanima, posebno nakon drugog snažnog potresa nešto prije 8 sati.

Telegram je donio svjedočanstva građana koji su bili blizu epicentra potresa. Iz Siska smo dobili vijesti o popucalim zidovima i porušenim stvarima u stanovima. Situacija u Petrinji je ozbiljna. „Pukao mi je dimnjak i polomilo se pola crjepova po krovu. Sada ne mogu zbog toga ni grijati kuću. Ma strašno”, ispričao nam je jedan Petrinjac.

4. Gradonačelnik Petrinje traži pomoć

Jedan od prvih lokalnih dužnosnika koji su o potresu govorili za medije bio je gradonačelnik Petrinje Darinko Dumbović. On je kazao da su na terenu vatrogasci i komunalno poduzeće koji će hitno sanirati stanje i pomoći onima koji su eventualno ozlijeđeni, te da su građani u panici zbog jačine potresa kakvu ne pamte na svom području.

„U Petrinji su urušene kuće. S crkve je pao crijep, a crkva je nova. Srušio se i dio jedne kuće. Ljudi su na ulicama, panika je. Ima objekata koji su toliko oštećeni da se građani boje ući u njih. Nastojat ćemo sve ljude koji ne budu mogli spavati u svojim domovima da nađemo rješenja i spasimo ih”, rekao je gradonačelnik za N1.

Telegram je objavio i galeriju najteže oštećenih zgrada u Petrinji. Gradonačelnik je najavio da će od Nacionalnog stožera Civilne zaštite tražiti da lokalnom stožeru omogući da izdaje propusnice ljudima čiji su domovi oštećeni potresom kako bi mogli otići k rodbini u neki drugi grad van županije. Osim toga, Dumbović je kazao kako će tražiti da se Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije kroz hitne izmjene proširi i na područje Sisačko-moslavačke županije. Prema njegovim riječima u Petrinji je puno zgrada jako zapušteno i to zato što im je, tvrdi, država vlasnik.

5. Zakon se ipak ne može primijeniti na SMŽ

No, kako je u svojoj analizi zaključio Telegramov Marko Repecki, Zakon o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije i Zagrebačke županije, kako mu i naziv kaže, odnosi se samo na ta područja i na taj potres koji se dogodio 22. ožujka, pa prema njemu stanovnici Petrinje, Siska i drugih područja koja su jutros stradala, nemaju pravo na pomoć države i lokalnih jedinica.

Repecki je podsjetio na to kako su mnogi upozoravali da je, ako država smatra da je dužna građanima platiti obnovu nakon potresa, potrebno donijeti zakon koji će biti univerzalan, primjenjiv u svim budućim situacijama prirodnih katastrofa. Konstatirao je da ostaje za vidjeti kako će biti regulirana obnova za Područje Petrinje, ali da bi Vlada svakako trebala shvatiti da donošenje novih zakona i osnivanje posebnih fondova nakon svakog potresa nema previše smisla i da bi za ovakve situacije trebalo pronaći trajno rješenje.

6. U Sisku je malo bolje

Sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček za HRT je kazala kako je stanje u tom gradu ipak bolje nego u Petrinji. „Dobro je da nema ozlijeđenih i da je, za sada, materijalna šteta još uvijek na razini da se ne moramo zabrinjavati“, kazala je gradonačelnica, dodavši kako je došao samo jedan zahtjev građana da im se osigura smještaj zbog štete nastale u potresu.

Telegram je razgovarao s Marinom Repustićem, voditeljem jedinice za unaprjeđenje kvalitete zdravstvene zaštite Opće bolnice Sisak. On nam je rekao da je tamo situacija pod kontrolom. Kako kaže, nije bilo evakuacije pacijenata, medicinsko osoblje je ostalo uz bolesnike za vrijeme potresa. Potvrdio je da su oštećene neke zagrade u sklopu bolnice, ali nije mogao govoriti o razmjerima oštećenja.

7. Naknadni potresi su normalni

Ubrzo su se javili i stručnjaci, naglašavajući kako jutrošnje potrese ne treba povezivati s onim koji je pogodio Zagreb 22. ožujka. Marijan Herak s Geofizičkog odsjeka PMF-a istaknuo je da su naknadni potresi očekivani. „Sigurno će ih biti, nakon svakog takvog potresa će sigurno još godinu dana trajati naknadna aktivnost“, kazao je. Seizmolog je rekao i da je nakon zagrebačkog potresa 22. ožujka do danas zabilježeno oko 2400 potresa, no ističe da je broj onih koje su građani osjetili mnogo manji od toga.

8. Premijer i predsjednik stigli u Sisak

U Sisak su oko 10 sati stigla dvojica najviših državnih dužnosnika, premijer Andrej Plenković i predsjednik RH Zoran Milanović. Premijer je obećao pomoć, rekavši kako će država, na temelju zagrebačkog iskustva, pomoći Sisku i Petrinji u saniranju šteta. Dodao je kako će se hitno pokrenuti procedura da se prijave i ustanove sve štete, nakon čega slijede i drugi koraci.

“Nastojat ćemo zajedno sa svim službama pomoći i Sisku i Petrinji i drugim općinama u Sisačko-moslovačkoj županiji koje su pogođene potresom”, kazao je Plenković ocijenivši da su štete značajne te uglavnom u unutrašnjosti zgrada. „Kakva je godina bila, tako i završava“, konstatirao je Plenković, nakon čega su on i predsjednik krenuli u obilazak Siska.

“Nažalost imamo ove godine sada već dosta iskustva s rješavanjem krovišta, zabatnih zidova i interventnim mjerama. Postoji mogućnost preraspodjela u okviru proračuna koji postoje kod Ministarstva graditeljstva i državne imovine”, dodao je Plenković nakon obilaska. Premijer i predsjednik su nakon posjete Sisku produžili u Petrinju.

9. Propusnice za ulazak u SMŽ

Na današnjoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite rečeno je da se zbog potresa uvodi promjena u režimu izdavanja propusnica za građane Sisačko-moslavačke županije. Šef Civilne zaštite Damir Trut kazao je kako je izdana uputa županijskim stožerima da u prioritet stave zahtjeve za propusnicama koji su vezani za potres.

“Reći ćemo da se u prioritet stave zahtjevi po tom pitanju, za osobe koje imaju potrebu premjestiti se iz te županije ili otići u tu županiju kako bi provjerile nekretninu ili svoju rodbinu, odnosno one koje žele obići”, rekao je Trut i zamolio sve koji planiraju podnijeti takav zahtjev da se drže svih propisanih mjera za suzbijanje koronavirusa.