Najljepši planinski vrhovi Hrvatske koje trebate osvojiti ove jeseni. 11 prijedloga za vikend izlete u planinama

U cijeloj Hrvatskoj ne postoji nijedan planinski vrh viši od 2000 metara. Zašto se ne popeti na barem jedan?

FOTO: Shutterstock

Poznata po svojoj obali, prekrasnim otocima i bogatoj kulturnoj baštini, Hrvatska također skriva jedan dragulj prirode – svoje planine i najviše vrhove. Iako su hrvatske planine možda manje poznate u svjetskim razmjerima, ne manjka im ljepote i raznolikosti. Stoga nije ni čudno da je planinarenje u Hrvatskoj sve popularnije.

Najviši vrhovi Hrvatske

Zanimljiva je činjenica da niti jedan vrh u Hrvatskoj nije viši od 2000 metara. Prema popisu kojeg je izradio prof. dr. Vladimira Voleneca za Hrvatski planinarski savez, istražili smo koji su najviši vrhovi u Hrvatskoj. Bez obzira jeste li zaljubljenik u planinarenje, alpinizam ili jednostavno želite uživati u prekrasnim vidicima, ovi vrhovi čekaju da ih otkrijete i uživate u njihovoj veličanstvenosti.

1. Dinara – 1831 m

Najviši vrh u Hrvatskoj, a ujedno i najviša planina u Hrvatskoj je Dinara. Iz Knina i okolnih mjesta, vidljiva je Dinarina grandiozna jugozapadna stijena, ali za potpuni doživljaj ove planine treba se popeti do njenih vrhova, a prizori koji se od tamo pružaju zaista su nevjerojatni. No, treba napomenuti da su pristupi Dinari vrlo naporno te znaju potrajati, a najkraći prilaz može se pronaći u zaseoku Mirkovići kod Knina te u selu Glavaš kod Kijeva. Trajanje uspona od Mirkovića do vrha Dinare traje oko tri i pol sata, a iz Glavaša oko četiri sata.

2. Žrvanj (Jančiji vrh) – 1768 m

Hrvatska strana glavnoga grebena Troglava ima dosta terena koji je viši od 1500 metara, ali na tom terenu nema vrha jer se svi nalaze u susjednoj Bosni i Hercegovini. Jedina iznimka je sporedni vrh Jančijeg vrha, odnosno Žrvnja. Glavni vrh Žrvnja nalazi se oko 250 metara unutar granica Bosne i Hercegovine, ali sporedni vrh se zato nalazi na samoj granici i visok je 1768 metara te je stoga uvršten na drugo mjesto najviših vrhova Hrvatske, iako nije samostalan vrh budući da postoji viši susjedni vrh te se oko uvrštavanja ovog vrha kao drugog najvećeg u Hrvatskoj vode brojne polemike.

3. Sveti Jure – 1762 m

Sveti Jure najviši je vrh planine Biokovo. Ovaj vrh je kamenit, ali ima malu zaravan na kojoj je u ograđenom prostoru postavljena zgrada telekomunikacijskog i televizijskog odašiljača. Izvan same ograde može se uživati u pitoresknoj kapeli sv. Jure. Dugi i naporni prilazi vrhu Sveti Jure su u mjestima Milići, Turija-Ljubović i Makarska-Štropac. Svi koji se popnu na ovaj vrh vidjet će fantastičan prizor biokovske visoravni i ponikve, a za lijepa vremena vidi se i Imotsko polje.

4. Vaganski vrh – 1757 m

Vaganski vrh je najviši vrh planine Velebit, s čak 1757 metara nadmorske visine. Iako je ovo najviši vrh Velebita, mnogi ne dobivaju takav dojam budući da mu je tjeme bilo pokriveno gustom travom. Na Vaganski vrh se većinom kreće iz Velike Paklenice, ali uspon s Bunovca na ličkoj strani nešto je kraći. One koji se uspiju popeti na ovaj vrh očekuje prekrasan vidik niz okomite stijene u Veliku Paklenicu.

5. Sveto Brdo – 1751 m

Sveto Brdo je zadnji visoki vrh u nizu vrhova nad Paklenicom, a po visini je drugi najviši vrh na Velebitu s 1751 metara nadmorske visine, što ga čini samo 6 metara nižim od prethodnika, Vaganskog vrha. Na vrhu je postavljen ogroman metalni križ i ploča s deset Božjih zapovijedi za one kojima je to zbog nekog razloga bitno. Najbolje je početi uspon iz krške visoravni Malo Libinje. One koji se uspiju popeti na Sveto Brdo očekuje lijep vidik na ličku i primorsku stranu.

6. Babin vrh (istočni) – 1744 m

Prvi od dva Babina vrha nalazi se zapadno od Svetog brda, iznad mjesta Lovinac. Ima nadmorsku visinu od 1744 metra. Površinom se ističe travnata prostirka s ponekim kamenom, a sve one koji se popnu na Babin vrh očekuju nesmetani vidici u svim smjerovima.

7. Babin vrh (zapadni) – 1739 m

Drugi Babin vrh se nalazi zapadno od Vaganskog vrha i ima nadmorsku visinu od 1739 metara. Jedan je od najviših na Velebitu, a vršna točka nije jako izražena već je blago zaobljena. Ovo je jedan od najljepših vidikovaca na Velebitu, a ispod se nalazi Babino jezero koje služi kao pojilište za životinje.

8. Brundo – 1717 m

Brundo je prekrasan vrh koji se nalazi otprilike na pola puta između Svetog brda i Vaganskog vrha. Brundo se ističe s 1717 metara nadmorske visine, a od skretanja s južnovelebitske stare do Brunde biti će potrebno dvadesetak minuta laganog uspona koji vodi kroz otvoren teren i klekovinu. One koji se popnu na Brundu očekuje lijep pogled na gotovo cijeli Nacionalni park Paklenica.

 

9. Šegestin – 1715 m

Šegestin je također na listi najviših vrhova Hrvatske sa svojih 1715 metara nadmorske visine. Ovaj vrh smješten je ispod Vaganskog vrha na južnom Velebitu, a u blizini se nalaze i vrhovi Malovan i Sveto brdo. Kao i na ostalim vrhovima, sa Šegestina se također pruža predivan vidik.

10. Velika Duvjakuša – 1708 m

Velika Duvjakuša je vrh planine Troglav koji se nalazi na hrvatskom teritoriju. Ovaj vrh je smješten na nižem grebenu Troglava a do njega vodi kolni put. Najkraći prilaz Velikoj Duvjakuši je putem iz Ježevića blizu Vrlike pa sve preko Sutine i Kozje jame. Na vrhu se nalazi spomenik hrvatskim braniteljima i sklonište za planinare.

11. Malovan – 1706 m

Sa svoja 1706 metra nadmorske visine, Malovan je na posljednjem mjestu našeg popisa najviših vrhova Hrvatske. Vrh je stožastog oblika, prostran je i prekriven travom. Smatra se jednim od najljepših vidikovaca na Velebitu, a put do vrha nije lak jer nema još nijednog obilježenog planinarskog puta. Do njega se može doći s grebenske strane Nacionalnog parka Paklenica.