Podaci o zaraženima u New Yorku pričaju i priču o golemoj ekonomskoj nejednakosti. Evo o čemu se radi

Najviše pozitivnih na koronavirus u New Yorku dolazi iz siromašnijih gradskih četvrti

A member of the medical staff listens as Montefiore Medical Center nurses call for N95 masks and other ‘critical’ PPE to handle the coronavirus (COVID-19) pandemic on April 1, 2020 in New York. - The nurses claim "hospital management is asking nurses to reuse disposable N95s after long shifts" in the Bronx. (Photo by Bryan R. Smith / AFP)
FOTO: AFP

Prema službenim njujorškim podacima, stopa smrtnosti uzrokovana virusom COVID-19 dvostruko je viša u slučaju tamnoputih i Njujorčana latinoameričkog podrijetla od one koja je zabilježena kod bijelih stanovnika, javlja njujorški portal The Intercept. Stopa smrtnosti, navode, među latino Njujorčanima je 22,8 na 100.000 ljudi, kod stanovnika afroameričkog podrijetla nešto je niža – 19,8 na 100.000 ljudi, no s druge strane, kod bijelih stanovnika New Yorka je 10.2 na 100.000 ljudi.

Podaci koje iznosi Intercept temelje se na 63 posto potvrđenih smrtnih slučajeva uzrokovanih Covidom-19 u New Yorku. Uspoređujući poštanske brojeve naselja i broj slučajeva zaraze koronavirusom dolazi se zaljučka o značajnoj ekonomskoj podjeli. Naime, najvišu stopu pozitivnih testova na Covid-19 bilježi gradska četvrt Queens te u naseljima Corona, Cambria Heights, East Elmhurst, Queens Village i Jackson Heights. Prosječan dohodak po glavi stanovnika u ovim naseljima je 26.708 dolara.

Rasa korelira sa siromaštvom i mogućnostima zaraze

S druge strane, najnižu stopu pozitivnih testova na Covid-19 bilježe donji Manhattan, Tribeca, Battery Park City i istočna strana centralnog dijela Manhattana; prosječan dohodak po glavi stanovnika ovih dijelova New Yorka je 118.166 dolara, pokazuje Interceptova analiza gradskih podataka.

Adolph Reed, profesor emeritus političkih znanosti sa Sveučilišta Pennsylvania, za ovaj je njujorški portal kazao kako nije uputno ovakve podatke interpretirati prema rasi, no da ona svakako može biti faktor koji utječe na neke druge, poput viših stopa siromaštva i nedostupnosti zdravstvenoj skrbi. Tako rasa korelira sa siromaštvom, nemogućnošću odlaska na bolovanje, kao i s izloženošću zagađenju, poslovima u kojima su zaposlenici izloženi mogućnostima zaraze virusom te nužnošću korištenja javnoga prijevoza za odlazak na posao.

Ocasio-Cortez: ‘Nejednakost u Americi je smrtonosna’

“Ako ste bogati, ne putujete na posao javnim prijevozom. No ako ste dio radničke klase u New Yorku, gužva je sastavni dio vašega života, počevši od jutarnjeg odlaska u kupaonicu. Pretrpani su i vaš dom i vaš prijevoz, kao i posao i škola”, kaže za The Intercept epidemiologinja Elizabeth Pathak.

Na podatke o Njujorčanima među kojima je zabilježena najviša stopa smrtnosti te najviša stopa zabilježenih slučajeva zaraze koronavirusom, reagirala je zastupnica u Kongresu Alexandria Ocasio-Cortez, inače rođena u njujorškom Bronxu. “COVID podaci nastavljaju otkrivati istinu na koju dugo upozoravamo: nejednakost je postojeće stanje u Americi. I smrtonosno je”, napisala je na Twitteru.

The Intercept u opsežnom članku ističe kako je davno prije koronavirusa, bogatstvo u New Yorku bilo “pitanje života i smrti”. Situacija s koronavirusom u SAD-u je kritična. Samo u državi New York više je zaraženih nego u bilo kojoj drugoj državi izvan SAD-a. Ukupno je zaraženo 159.937 ljudi, a zdravstveni sustav je pred kolapsom. Priča medicinske sestre iz njujorške bolnice, koju smo danas prenijeli, otkriva koliko je potresna situacija s koronavirusom u New Yorku.