Zadnji put kad je razina kiselosti u oceanima rasla ovako brzo, 96 posto morskog života je izumrlo

Zbog koncentracije kiselosti Zemlji prijeti novo izumiranje, pokazalo istraživanje

FOTO: Norbert Terwin/flickr

Upravo objavljeno novo istraživanje donosi zaključak kako je do najvećeg izumiranja na našem planetu došlo zbog velikog porasta kiselina u oceanima. Velike količine ugljika su se ispuštale u atmosferu, a oceani su ga vrlo brzo apsorbirali zbog čega je život u njima umirao.

Zaključak prilično zabrinjava, jer današnja razina kiselosti u oceanima toliko brzo raste da se jako približava ondašnjem stanju. Naime, u pojedinim dijelovima Pacifika pronađena je visoka razina kiseline zbog čega se kućice morskog puža razgrađuju od momenta njihovog rođenja. Najveće izumiranje u povijesti, Perm-Trijas koje se dogodilo prije 252 milijuna godina, izbrisalo je preko 90 posto vrsta na Zemlji. Razna istraživanja su donijela mnoštvo teorija o Velikom izumiranju, ali prema posljednjem koje je objavljeno u časopisu „Science“, ponuđeni su dokazi kako je glavni razlog tog događaj bila kiselost.

Velika emisija ugljika u atmosferu

Tim pod vodstvom istraživača Sveučilišta u Edinburghu prikupio je okamine u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Ostaci su se nalazili na morskom dnu milijunima godina, a nakon njihovog ispitivanja pronađena je promjenjiva razina kiseline.

Znanstvenici vjeruju kako niz vuklanskih erupcija na Sibirskom području uzrokuje veliku emisiju ugljika u atmosferu, i pretpostavljaju kako je zbog erupcija počela prva faza Velikog izumiranja. U drugoj fazi izumiranja je došlo do brzog povećanja koncentracije ugljika zbog čega je rasla razina kiselosti.

Novo razdoblje Velikog izumiranja

Erupcije vulkana na Sibirskom području su možda u globalu emitirale veliku koncentraciju ugljika, ali u današnjem svijetu njegova emisija je jednako velika kao u Perm-Trijas periodu. Ovakvi podaci su kritični jer oceani apsorbiraju velike količine ugljikovog dioksida, a za jednu trećinu njegove emisije su odgovorni ljudi. Između 1751. i 1994. istraživanja pokazuju kako je razina kiselosti u oceanima porasla gotovo za 30 posto.

Smatra se kako do visoke koncentracije kiselosti u prirodi dolazi zbog sve veće emisije raznih plinova, velikog iskorištavanja fosilnih goriva, a pretpostavlja se kako je industrijskom revolucijom započeo isti proces iz Perm-Trijasa. Znanstvenici istraživanjima pokušavaju upozoriti na ovaj veliki globalni problem koji je ujedno odgovoran za klimatske promjene čije bi posljedice u bliskoj budućnosti mogle uvelike utjecati na očuvanje života planete.