Prikriveno iskorištavanje djece u industriji umjetne inteligencije

Djeca su izložena neprimjerenom sadržaju, nasilju i govoru mržnje

FOTO: Shutterstock

Brzorastuće područje umjetne inteligencije revolucioniralo je bezbrojne industrije, nudeći inovativna rješenja i neograničene mogućnosti. Ali iza kulisa ovog tehnološkog napretka krije se mračna tajna, iskorištavanje dječjeg rada.

Djeca u zemljama kao Pakistan, Indija, Kenija, uvučena su u globalni lanac opskrbe umjetne inteligencije, obavljajući radno intenzivne zadatke za treniranje algoritama umjetne inteligencije.

Vođeni ekonomskom nuždom, maloljetnici rade dugo i suočavaju se s uznemirujućim sadržajima, neprikladnima za njihovu dob. Ovi radnici odgovorni su za učitavanje i označavanje podataka, od jednostavnih identificiranja slika do složenog emocionalno napornog posla moderiranja sadržaja, gdje se susreću s nasilnim i eksplicitnim materijalom, piše Wired.

Zbog zarade lažiraju osobne podatke

Putem platformi kao što su Toloka i Appen, djeca ulaze u industriju umjetne inteligencije, zarađujući vrlo skromne plaće za svoj rad.

Mnogi koji ovo rade su djeca iako te platforme zahtijevaju da budu stariji od 18 godina. Ali klinci u Pakistanu, Africi, Filipinima, Venezueli, Indiji, Keniji, unose podatke starijih rođaka i tako se zapošljavaju.

Industrija će još rasti

Potaknuta globalnom navalom na umjetnu inteligenciju, očekuje se da će globalna industrija označavanja i prikupljanja podataka narasti na više od 17.1 milijardi dolara do 2030.godine, prema Grand View Researchu, tvrtki za istraživanje tržišta i konzalting.

Platforme Toloka, Appen, Clickworker, Teemwork AI i OneForma povezuju milijune zaposlenika freelancera s tehnološkim tvrtkama u Silicijskoj dolini.

Freelanceri uglavnom iz zemalja u razvoju

Platforme objavljuju potrebe svojih klijenata, među kojima su Amazon, Microsoft Azure, Salesforce, Google, Nvidia, Boing i Adobe. Mnoge platforme surađuju s Microsoftovom Universal Human Relevance System.

Ove platforme, smještene u Silicijskoj dolini, posrednici su između tehnoloških divova i radnika u zemljama u razvoju. Radnici su smješteni uglavnom u istočnoj Africi, Venezueli, Pakistanu, Indiji, na Filipinima, Keniji, a postoje i oni u izbjegličkim kampovima koji označavaju, ocjenjuju i generiraju podatke.

Zaobilaze provjere

Platforme tvrde da imaju dobna ograničenja, ali mnogi maloljetnici uspijevaju zaobići provjere koristeći lažne identitete rođaka. Ta je široko rasprostranjena praksa zabrinjavajuća. Djeca su izložena neprimjerenom sadržaju, nasilju, govoru mržnje i slikama za odrasle što može imati trajne posljedice na njihovo mentalno zdravlje.

Iskorištavanje dječjeg rada u industriji umjetne inteligencije postavlja ozbiljna etička pitanja. Kako se industrija širi, ključno je da tvrtke provode strogu kontrolu dobi radnika i da osiguraju sigurno radno okruženje.

Tehnološke tvrtke moraju odgovorno osiguravati napredak umjetne inteligencije, ali ne po cijenu ranjivih pojedinaca, osobito djece, piše Wired.

Istražitelji pronašli dokaze

Radnici su po zadatku plaćeni od centa do nekoliko dolara. Priroda posla se čini kao digitalno ropstvo, ali je nužna za zarađivanje za život.

Istražitelji kažu da su pronašli dokaze o maloljetnim radnicima u industriji umjetne inteligencije. Zaobilaženje provjere dobi je jednostavno, najblaže na platformama Clickworker i Toloke, najsigurniji je Remotasks koji koristi tehnologiju prepoznavanja lica i usklađivanja s osobnom iskaznicom.

Ali čak ni to nije dovoljno. Jedan radnik kaže da je približio telefon licu svoje bake i provjera je prošla. Negdje su u posao uključene cijele obitelji pa se smjenjuju kako se koji umori.

Plaće za ovaj rad su nevjerojatno niske u usporedbi s plaćama internih zaposlenika tehnoloških kompanija. Treba žurno uzeti u obzir vrstu kolonijalizma koja se promiče ovom vrstom posla, kažu stručnjaci.