Prodana rijetka i iznimno vrijedna zbirka Shakespearovih drama 'Prvi folio'

Zbirka sadrži 36 od 38 poznatih Shakespearovih drama i sada se nalazi u zbirkama biblioteke Sveučilišta British Columbia

FOTO: Wikimedia

Rijetko, prvo izdanje Komedije, povijest i tragedije Williama Shakespearea, zbirka djela koja sadrži 36 od 38 poznatih Shakespearovih drama sada se nalazi u zbirkama biblioteke Sveučilišta British Columbia. Poznata kao “Prvi folio”, knjiga će biti izložena javnosti u Umjetničkoj galeriji Vancouver do sredine ožujka, piše CBC News.

Prvi folio je kamen temeljac engleske književnosti i ovom donacijom možemo ovo kulturno blago pokazati javnosti”, kaže Katherine Kalsbeek, voditeljica odjela rijetkih knjiga i posebnih zbirki na Sveučilištu British Columbia.

Postoji samo 235 primjeraka

Knjižnica je kupila ovu zbirku drama koja je ranije bila u vlasništvu privatnog kolekcionara u SAD-u, preko aukcijske kuće Christie’s New York. Postoji samo 235 primjeraka zbirke “Prvi folio”, a većina se čuva u SAD-u i u Velikoj Britaniji.

Prema Folger Shakespeare Library u Washingtonu, “Prvi folio” objavljen 1623. godine, sedam godina nakon Shakespearove smrti, je izvanredna knjiga i smatra se jednom od najutjecajnijih knjiga ikada objavljenih. Folger koji posjeduje 82 primjerka, je centar za proučavanje rijetkih knjiga. Da “Prvi folio” nije objavljen, nekoliko Shakespearovih najpoznatijih drama, Macbeth, Julije Cezar, Oluja i Kako vam drago, možda nikada ne bi preživjele, prema Folgeru.

Izvorno je tiskano 750 primjeraka

Nakon Shakespearove smrti u kolovozu 1616. godine, prijatelji dramaturga, John Heminge i Henry Condell, sastavili su i uredili Shakespearove rukopise i radne nacrte, kao i ranija tiskana izdanja nekih scenarija kako bi proizveli autoritativnu verziju svake drame. To je pomoglo ispravljanju širenja piratskih verzija djela, rekonstruiranih iz sjećanja. Urednici su potom djela podijelili na komedije, povijest i tragedije, navodi British Library koja posjeduje pet primjeraka zbirke drama “Prvi folio”.

Stručnjaci procjenjuju da je izvorno tiskano oko 750 primjeraka, a slika autora na naslovnoj stranici jedan je od samo dva portreta koji bi, prema British Library, mogli biti autentični. Autor portreta Martin Droeshout vjerojatno nikada nije upoznao Shakespearea, ali je vjerojatno njegov lik dočarao temeljem sjećanja drugih ili iz nekog ranijeg portreta.

Sveučilište ne otkriva cijenu

Sveučilište kaže da, prema ugovoru s aukcijskom kućom, ne može otkriti kupoprodajnu cijenu. U listopadu 2020. godine još je jedan “Prvi folio” prodan za gotovo 10 milijuna dolara što ga čini najskupljim književnim djelom ikada prodanim na aukciji i jednim od šest primjeraka koji su ostali u privatnim rukama.

Taj primjerak “Prvi folio” prodao je kalifornijski Mills College, a kupio njujorški antikvar Stephan Loewntheil. Stručnjak za englesku književnost, Gregory Mackie, sa Sveučilišta British Columbia, kaže da primjerak koji su kupili nije u besprijekornome stanju i da je zato cijena bila znatno niža.

Izgubljena stranica njihove kopije zamijenjena je novom u 18. stoljeću, uzetom iz drugog izdanja koje je nekada bilo u vlasništvu Samuela Johnsona koji je uredio vlastito izdanje u osam svezaka Shakespearovih djela, objavljeno 1765. godine.

Razmišljanja o knjizi

Osim same knjige, izložba prezentira i tri primjerka kasnijih izdanja iz 17. stoljeća. Muzej će ponuditi i animirani postav koji pokazuje stranice knjiga sa fusnotama. U atriju muzeja, posjetitelji će putem svojih pametnih telefona moći vidjeti Shakespearovu figuru koja će se pojaviti s audio odlomcima iz predstava.

“Prisutnost knjige pružit će nam priliku za razmišljanje o tome kako su Shakespearova djela bila agenti kolonijalizma i potaknut će nas na razmišljanje o načinima na koji nam ove drame mogu pomoći u razmišljanju o seksualnosti i rodu, vjerskoj toleranciji, politici, moći, rasnoj i socijalnoj pravdi pa čak i klimatskoj pravdi”, kaže Patricia Badir, stručnjakinja za engleski jezik i književnost, u priopćenju.