Profesor Lauc kaže da metar razmaka među ljudima nije dovoljan kako bi se spriječilo širenje virusa

Liječnici mole građane da se u slučaju sumnje na zarazu jave telefonom i da ne idu u bolnicu

FOTO: N1

Zamjenik ravnateljice Klinike “Dr. Fran Mihaljević Rok Čivljak podsjetio je jutros građane da o potencijalnoj izloženosti koronavirusu prvo telefonski obavijeste liječnika obiteljske medicine te istaknuo kako je važno i da svi zdravstveni djelatnici razmišljaju o bolesnicima i kontaktima. Čivljak je o tome govorio u emisiji HRT-a “U mreži Prvog”, gdje je između ostalih gostovao i molekularni biolog i sveučilišni profesor prof. dr. sc. Gordan Lauc.

Čivljak je tako kazao kako bi građani, prema uputama Stožera, o potencijalnoj izloženosti virusu trebali telefonski obavijestiti liječnika obiteljske medicine kako bi se na pravi način usmjerili hitnoj službi, da se ne dogodi ono što se sinoć dogodilo u KB-u Dubrava kada je zbog mogućeg zaraženog među pacijentima u opasnost doveden cijeli hitni prijem.

Povećanje broja oboljelih

Čivljak je također kazao kako se trenutno u Hrvatskoj sve odvija onako ako se inače događa u epidemijskim situacijama te najavio povećanje broja oboljelih. “U idućim danima možemo očekivati još slučajeva, ali važno je da svi zdravstveni djelatnici razmišljaju o bolesnicima i kontaktima”, rekao je zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Rok Čivljak.

Dodao je i kako zaraženi zaraženi imaju blažu kliničku sliku, a hospitalizirani su ponajviše zbog izdvajanja od ostalog dijela populacije, a ne zbog potrebe za bolničkim liječenjem. No, s većim brojem zaraženih, kazao je, bit će i veći broj težih slučajeva.

Pitanje granica

Profesor Lauc je kazao kako je dobro da je toliko ljudi testirano. No, istaknuo je kako je važno i da se ne diže pretjerana panika, ali da građani budu na oprezu. Na pitanje trebaju li se zatvoriti granice, Lauc je rekao kako je to političko pitanje.

“One granice koje virusi znaju to su granice između dvije jedinke. Između jedinki postoje barijere gdje se može spriječiti virus da se čovjek ne zarazi. Tu postoje preporuke kojih se mi ne držimo. One govore da moramo držati udaljenost od jednog metra, no nova istraživanja govore da to mora biti 2-3 metra. Druga preporuka je da se ne dira, zato što postoje indicije da bi virus mogao ostati duže na površinama nego što znamo”, istaknuo je te dodao kako je sluznica jedna od barijera za viruse, ali zimi grijanjem sušimo zrak i time se suši sluznica pa virus tako može ući u naš organizam.

Koronavirusi među nama

Profesor Lauc također je pojasnio kako su koronavirusi dugo s nama te da su ih mnogi već preboljeli pri čemu je naglasio da je tako “zato što je nekad i obična prehlada koronavirus”.

“Ako se ne nađe cjepivo, nije za ne vjerovati da će veliki dio populacije doći u kontakt s tim virusom, ali to nije neobično. To se neće dogoditi odmah, već će se događati kroz duže razdoblje, većina nas to neće niti primijetiti, neki će imati zbog toga problema i zato treba spriječiti kapilarno širenje i rastegnuti krivulju obolijevanja, tako da ne obole svi u isto vrijeme i tako će stvar proći bez većih problema”, istaknuo je.