Prognoza za danas ne izgleda obećavajuće, čekaju nas grmljavinske oluje; idući tjedan u Europi toplinski val kakav se ne pamti u lipnju

Danas bi grmljavinska nevremena mogla prouzročiti veliku štetu

FOTO: Pixsell

Vrijeme će u Hrvatskoj danas biti djelomice sunčano uz promjenljivu naoblaku te povremenu kišu i pljuskove s grmljavinom. Oborine će biti češće u drugom dijelu dana, pa se kasno poslijepodne i navečer mjestimice se mogu očekivati pljuskovi, javlja Državni hidrometeorološki zavod. Moguća su i grmljavinska nevrijemena praćena tučom i jakim vjetrom.

Sunčanije i uglavnom suho bit će se na jugu zemlje, a do večeri i na krajnjem istoku. Vjetar većinom slab, na Jadranu povremeno umjeren jugozapadnjak i zapadnjak. Najviša dnevna temperatura između 26 i 31 °C, u Dalmaciji i malo viša.

Druga polovica tjedna vruća

Za sutra DHMZ progonozira promjenljivo vrijeme s povremenom kišom i lokalno izraženijim pljuskovima s grmljavinom u unutrašnjosti zemlje. Grmljavinska nevrijemena s tučom moguća su još u noći i ujutro, uglavnom u središnjim i istočnim dijelovima zemlje. Na Jadranu bi trebalo biti sunčanije, ali moguć je još poneki grmljavinski pljusak.

Uglavnom suho trebalo bi biti na krajnjem jugu. Vjetar većinom slab, mjestimice umjeren sjeverni. Na Jadranu će zapuhati umjerena bura i sjeverozapadnjak, a na krajnjem će jugu puhati jugo. Najniža jutarnja temperatura zraka od 14 do 19, na moru od 20 do 23, a najviša dnevna od 25 do 30 °C, u gorju malo niža. Od ponedjeljka bi vrijeme trebalo biti sunčanije i toplije, no još će tu i tamo biti malo kiše ili pokoji pljusak, vjerojatnije na istoku i u gorju. Druga polovina tjedna bit će stabilnija, no vruća.

Zaštitite se od munja

Meteoalarm je objavio vremenska upozorenja za čitavu Hrvatsku, osim krajnjeg juga. Građane se upozorava da danas budu spremni na jača grmljavinska nevremena koja mogu prouzročiti veliku štetu, te da se zaštite od munja. Moguća su oštećenja na imovini i na drveću, upozoravaju na Meteoalarmu.

Moguće su i lokalne bujične poplave, olujni udari vjetra i tuča, a vremenske nepogode mogle bi uzrokovati prekide u prometu. Najveća opasnost prijeti na širem zagrebačkom području, a oprezni bi trebali biti i stanovnici čitave kontinentalne Hrvatske, te sjevernog dijela obale.

Pakleni toplinski val

Meteorolozi su najavili da Europljane idući tjedan očekuje toplinski val s temperaturama do 40 stupnjeva Celzijevih u toplinskom valu “neviđenom” za lipanj koji će zahvatiti velik dio zapadne Europe. Od Velike Britanije do Belgije i Grčke, toplinski val stići će iz Magreba u Sjevernoj Africi i Španjolske s visokim temperaturama koje počinju ovaj vikend, a vrhunac se očekuje sredinom idućeg tjedna.

U Njemačkoj meteorolozi predviđaju temperature do 37 stupnjeva Celzijevih u utorak, odnosno 38 u srijedu, a slično vruće vrijeme očekuje se i u Belgiji i Švicarskoj. Britanski meteorološki zavod MetOffice posebno je zabrinut zato što bi toplinski val mogao potaknuti “silovite oluje” pa je upozorio Britance da se pripreme na “vruće, vlažno i nestabilno” vrijeme. Grčka će biti među zemljama najteže pogođenima toplinskim valom s temperaturama do 39 stupnjeva C ovaj vikend.

Francuzima se crno piše

U Francuskoj meteorolog Francois Gourand najavljuje “neviđen toplinski val za mjesec lipanj” koji će, nedvojbeno, potući prethodne toplinske rekorde za taj prvi mjesec ljeta. Ljeti 2003., Francuska je pretrpjela intenzivni toplinski val koji je izazvao smrt gotovo 15.000 uglavnom starijih osoba. Od utorka će se temperature u Francuskoj penjati od 35 do 40 stupnjeva C pa stanovnici ni noću neće imati olakšanje, predviđaju meteorolozi.

“Od 1947. godine samo je toplinski udar od 18. do 28. lipnja 2005. bio intenzivan”, kaže Meteo France te predviđa da bi kipuće vrijeme moglo potrajati šest dana. Dolazak intenzivnog toplinskog vala ponovno pokazuje kakav je učinak globalnog zatopljenja na planet, a takvi vremenski uvjeti vjerojatno će biti češći, kažu meteorolozi.