Prošla godina najtoplija je do sada. Hoće li 2024. biti još toplija?

Evo što kažu stručnjaci Copernicusove službe za klimatske promjene

FOTO: Mika Baumeister/Unsplash

Godina koja je za nama službeno je proglašena najtoplijom do sada, nadmašivši rekord 2016. godine, objavila je služba Europske unije Copernicus Climate Change Service (C3S).

I koliko god je bilo vruće 2023. godine, znanstvenici očekuju da će 2024. godina biti još toplija.

Već i prije kraja prošle godine, C3S stručnjaci predvidjeli su da će 2023. godina biti rekordna. Srednja globalna temperatura bila je 1,48 stupnjeva Celzijusa iznad predindustrijskog prosjeka. Svaki mjesec, od lipnja do prosinca, obarao je rekorde kao najtopliji.

Novi toplinski rekordi

Zamjenica direktora Copernicusa Samantha Burges, istaknula je za Associated Press (AP) da vodeće mjesto 2023. godina nije zaslužila jednim iznimnim mjesecom ili sezonom, iznimno je bilo više od pola godine.

Prosječna globalna temperatura 2023. godine bila je 14,98 stupnjeva Celzijusa, što je za šestinu više od rekorda iz 2016. godine, pa iako je to samo djelić stupnja razlika je iznimno velika, piše AP.

Uzroci zatopljenja

Po prvi puta otkako se provodi bilježenje, svaki dan u godini bio je najmanje za jedan stupanj Celzijusa iznad predindustrijske razine. I po prvi puta, dva dana u studenom bila su više od 2 stupnja celzijusa iznad te norme.

Prošlogodišnje temperature bile su prvenstveno uzrokovane klimatskim promjenama na koje je utjecao čovjek te El Niñom koji ima učinak globalnog zagrijavanja, navodi AP. Istodobno, toplini su doprinijele prirodne varijacije oceana, povećana solarna aktivnost i erupcija podvodnog vulkana u Tongi 2022. godine.

Utjecaj El Nina

Unatoč temperaturnim rekordima, 2023.godina mogla bi se svrstati među najhladnije godine od onih koje dolaze. “Nadolazeća godina bit će još toplija od prošle jer se El Niño nastavlja”, smatra Gavin Schmidt, direktor NASA Goddard Instituta za svemirske studije.

Meteorološki ured Velike Britanije predvidio je da će 2024. godina premašiti globalnu prosječnu temperaturu od 1,5 stupnjeva celzijusa, međunarodno dogovorenu referentnu vrijednost za ograničavanje zagrijavanja.

Više je teorija

Neki znanstvenici, konzervativniji su u predviđanjima za ovu godinu pa kažu da bi El Niño mogao u proljeće ustupiti mjesto La Niñu, donoseći niže temperature na Pacifik.

Znanstvenici programa Copernicus i dalje pozivaju nacije da što prije postignu nultu neto emisiju ugljika kako bi smanjili rizik novih rekordnih godina.

Ako se emisije ne smanje, temperature će nastaviti rasti pa će se katastrofalne poplave, požari, toplinski valovi i suše nastaviti. A svakako je što hitnije potrebno riješiti našu pretjeranu ovisnost o fosilnim gorivima.