Prvo istraživanje o učinkovitosti vlažnih maramica pokazalo da šire bakterije (ako ih krivo koristimo)

Stručnjaci upozoravaju da ne smijemo maramicom brisati dvije površine

FOTO: flickr

Sanitarne vlažne maramice, koje u sebi sadrže sredstvo za čišćenje, umjesto da suzbijaju širenje bakterija one ih često šire, pokazala je nova i prva takva studija u Velikoj Britaniji. Stručnjaci naglašavaju kako bismo to izbjegli važno je da s jednom maramicom brišemo samo jedno površinu.

Studija sa sveučilišta u Cardiffu upozorava da moramo oprezno rukovati s njima pogotovo u područjima gdje ima puno bakterija poput bolnica i kupaonica. Naime, važno je shvatiti da je riječ o jednokoratnim maramicama samo za jednu površinu, jer inače postižemo kontraefekt. A to puno ljudi zanemaruje.

Stručnjaci su u ovoj studiji, kako piše The Telegraph, testirali većinu britanskih komercijalnih maramica za čišćenje na bolničkim površinama od kojih su neke bile zaražene zlatnim stafilokokom i klostridijom. I one su se pokazale neučinkovite u suzbijanju bakterija ako se koriste na više površina.

Problem je u načinu korištenja

kupaonica
Oprezno sa njihovom uporabom u kupaonici flickr

Ovo je prvo izvješće o učinkovitosti maramica, koje je objavljeno u American Journal of Infection Control te koje je pokazalo mnoge mane tih maramica koje jednostavno nisu dorasle poslu za koji su namijenjene.

One šire opasne bakterije sa jedne površinu na drugu i treba oprezno rukovati s njima. Profesor Jean-Yves Maillard, vodeći autor koji sudjelovao u ovom istraživanju, potvrdio je da imaju puno nedostataka.

“Naši testovi pokazuju da iako su maramice uspjele otkloniti bakterije s prve površine, ako su nakon toga korištene na drugoj površini one gube učinkovitost. Bolničko osoblje treba biti obučeno na koji način ih pravilno koristiti”, ističe Maillard.