Rad od kuće nije došao s koronavirusom. Još su drevne Maje živjele i radile na istom mjestu

Radnici drevnih Maja proizvodili sol u zatvorenim kuhinjama, smještenima uz njihove domove

FOTO: Screenshot YouTube National Geographic

Rad od kuće može se činiti kao praksa povezana isključivo s pandemijom covida. Ali kako se pokazalo, neki davni proizvođači soli drevnog naroda Maja, također su živjeli i radili na istome mjestu, kako je zaključilo istraživanje iz južnog Belizea. Ondje su arheolozi otkrili strukturne ostatke koji ukazuju da su radnici drevnih Maja proizvodili sol u zatvorenim kuhinjama, smještenima uz njihove domove.

Na taj su način mogli proizvoditi sol cijele godine, što je rezultiralo viškom kojim su trgovali s gradovima smještenima u unutrašnjosti, za koje je sol bila rijetka i dragocjena roba.

Arheolozi su nedavno podijelili svoja otkrića u časopisu Antiquity. Proizvodnja soli proučavana je na najvećem drevnom radilištu soli drevnih Maja, unutar nacionalnog parka Paynes Creek, prirodnog rezervata na 37.680 hektara, uz obalu karipskog mora.

Kuhali, mljeli kukuruz, obrađivali drvo…

Ucrtavanjem lokacija stupova koji datiraju iz klasične ere tijekom šestog stoljeća n.e., znanstvenici su mogli rekonstruirati kako su Maje koristili svaku građevinu, kako su živjeli i radili. Arheolozi vjeruju da su stupovi ocrtavali tri slane kuhinje i razne stambene zgrade.

Nacionalni park dom je više od 100 potopljenih nalazišta Maja koji datiraju između 600. i 1000.godine, ali ovo je prvi put da su iskopali drevne zgrade koje s vremenom sve više propadaju, piše ArtNews.

Temeljem otkrića, arheolozi sada pretpostavljaju da su obitelji Maja radile u svojim domovima, proizvodili su sol, kuhali, obrađivali drvo, preli pamuk, mljeli kukuruz, pecali i obavljali druge poslove. U solani su mogli proizvesti više od tone soli svakog tjedna, a zajedno s drugim obližnjim solanama, bilo je dovoljno soli za oko 24.000 ljudi.