Rusija je dugo ignorirala činjenicu da se iznad Europe pojavio čudan oblak radijacije; sad su popustili

Još uvijek ne žele priznati da ima veze s njim, ali barem se ne prave da se uopće nije dogodio

FOTO: IRSN

Nakon puno tjedana negiranja da oblak postoji, ruska je vlada prošlog tjedna priznala postojanje porasta radijacije nepoznatog izvora koji se nadvio nad Europom u rujnu. Francuska agencija za regulaciju nuklearne sigurnosti IRSN prva je, potkraj rujna, u zraku detektirala radioaktivni element rutenij 106 i praćenjem ustanovila da dolazi s Urala, na granici između Rusije i Kazahstana.

Drugi europski gradovi kao Stockholm, Milano i Budimpešta isto tako su počeli otkrivati tragove radijacije. Izotop rutenija 106, otkriven u atmosferi, koristi se za liječenje melanoma. Ne javlja se u prirodi pa je svaki izmjereni rutenij 106 rezultat ljudske aktivnosti. Nusprodukt je razdvajanja uranija 235 u nuklearnim reaktorima, što bi moglo ukazivati na moguće porijeklo oblaka.

Vjerojatno se radilo o slučajnom incidentu curenja radijacije

IRSN je kazao da se povišena radijacija prestala primijećivati 13. listopada te zaključuju da se radilo o slučajnom incidentu curenja radijacije. Procijenjena količina radijacije je oko 100 do 300 terabekerela. To je dovoljno da zahtijeva zaštitne mjere i specijalne procedure čišćenja u regijama blizu izvora, ali ne predstavlja prijetnju udaljenijim regijama.

Profesor nuklearne fizike na sveučilištu Surrey, Patric Regan kazao je da je radijacija najvjerojatnije stigla iz postrojenja za reprocesiranje otpada. “Da se radilo o curenju ili nuklearnoj eksploziji i drugi bi radioizotopi bili prisutni, a nisu.” I njemački nuklearni promatrači isključili su mogućnost nuklearnog incidenta kao izvora radijacije. Ruske vlasti su negirale da se dogodilo ikakvo curenje ili povećana radijacija na ijednom od njihovih postrojenja.

Istraga o potencijalnom pokušaju prikrivanja incidenta

A to je vrlo čudno, s obzirom na to da su 43 susjedne zemlje primijetile povišene vrijednosti rutenija 106. Konačno, na upit Greenpeacea, ruska meteorološka agencija Roshydromet, objavila je izviješće krajem prošloga tjedna u kojem priznaje zabilježene povišene vrijednosti rutenija 106. Ruske vlasti tvrde da su razine radijacije više izvan Rusije, ukazujući na to da izvor radijacije nije unutar njihovih granica.

Institut za nuklearnu fiziku u Kazahstanu objavio je da iz njihovih nuklearnih postrojenja nije bilo nikakvog curenja. “Objavljeni podaci nisu dovoljni da bi se ustanovila lokacija zagađenja”, kaže Maxim Yakovenko, čelinik Rushydrometa, u izjavi za New York Times. Greenpeace Rusija kaže da su sada zatražili od javnog tužitelja da istraži potencijalno prikrivanje curenja radijacije.

Postoje sumnje, ali se još uvijek ne zna izvor radijacije

Ruske su vlasti javile o povišenoj radijaciji na dvije stanice za promatranje pokraj nuklearne elektrane Majak u Čeljabinskoj oblasti. Tamo se proizvodilo gorivo za nuklearno oružje i nuklearne reaktore, a 1957. godine zbila se masovna eksplozija, najgora nuklearna katastrofa prije Černobila. U Majaku su prestali proizvoditi plutonij za nuklearno oružje 1987. godine ali još uvijek reprocesiraju nuklearno gorivo utrošeno za reaktore. Mjesto je poznato jer je pilot špijunskog aviona U2 Francis Gary Powers oboren kada ga je 1960. godine pokušao nadgledati.

Znači, još uvijek ne znamo odakle je radioaktivni oblak stigao, a neka druga izviješća sumnjaju na Institut za istraživanje atomskih reaktora u Dimtrovgradu, oko 120 km sjeverno od Majaka, kao na mogući izvor. S obzirom na vrlo netransparentni nuklearni sektor Rusije, mogli bismo neko vrijeme pričekati dok se sazna istina.